Sitemap:
honlaptérkép

Frissítve:


View My Stats:


Kapcsolat:



6. tétel


"Megéri-e" az anyának visszamenni dolgozni - bölcsődében elhelyezni másfél éves gyermekét?

Új, másfél éves kisfiú, V. Z. beszoktatási időszakát élik. A gyermek, a szülő és Ön között az első napoktól kezdve elfogadás, kölcsönös szimpátia alakult ki. Ha Ön fogadta a reggeli érkezéskor, akkor a gyermek kedvenc játékával és ruháiban hajlandó Önnel a csoportszobába bemenni. Ha azonban nem Önnel találkozik reggel, minden alkalommal nagyon sír, erősen kapaszkodik édesanyja nyakába, nem akarja őt elengedni, nem akar a csoportszobába bemenni. Az egyébként jól fejlett gyermek gyakran náthás, ilyenkor még nehezebb az anyától való elválása. Az anya négyórás munkaidőben dolgozik a munkahelyén. Ezt egyrészt a család anyagi helyzete, másrészt az anya munkája teszi szükségessé. Látva azonban gyermeke nehéz beszokását a bölcsődébe, az anya azt fontolgatja, hogy vajon megéri-e a gyermeket ilyen megpróbáltatásoknak kitenni.




Információtartalom vázlata:




Esetelemzés
A történetet gyermekvédelmi szempontból részletesen elemezve, a következő fontos tényeket rögzíthetjük:
1. A kliens másfél éves;
2. Gyermek-szülő kötődés erős;
3. Gyermek- egyik szakember kapcsolat jó a másikkal nem elfogadó;
4. Szülő-szakember kapcsolat jó;
5. Hátráltató tényező: gyakori betegség

A probléma feltárása: A gyermek-szülő kapcsolat dominanciája miatt az integráció nehézségekbe ütközik, pedig ez lehetne a primer megoldás, amely a család javát szolgálná.
Az anya valószínűleg azért próbálja meg bölcsődében elhelyezni a gyermeket, mert a munkahelyi elfoglaltsága alatt (munkaidő + munkahelyre történő oda-vissza út = 6 óra) nincs hol elhelyeznie.
Dilemmák:
1. A gyermek szempontja az elsődleges, de a beszoktatási nehézség valószínűleg átmeneti, kezelhető probléma;
2. A szülő elveszítheti állását, ami később nehezebben kezelhető helyzetet eredményez - munkanélküliség, elszegényedés -, a gyermek későbbi fejlődésére is negatívan hathat;
3. A gyakori betegség retardálja a beszoktatást, ezen kívül jelen pillanatban más gondozó nem tud olyan kontaktust teremteni a klienssel, ami megkönnyítené a gyermek akklimatizálódását. (Mi történik, ha a kedvelt gondozó megbetegszik, vagy szabadságon van?)

A korai anya-gyerek kapcsolat
Az újszülött és a csecsemő egészséges fejlődésében elengedhetetlen az anyával való szimbiózis (együttélés, együttlétezés).
Az anya szerepe, hogy megértse gyermeke tevékenységét és jelzéseit, kielégítse vágyait, komfortos körülményeket biztosítson számára.
A csecsemő interakciós törekvései: Pl. anyára néz, elfordul, mosolyog, hangokat ad, stb.
A fejlődést nagyban elősegíti a szoptatás, amivel egyszerre elégít ki fizikai és érzelmi szükségletet is.
A biztonságérzet kialakulásának feltételei
A biztonságérzet fejleszthető az érintéssel.
Testközelség, folyamatos beszéd arcára nézés nagyon fontos.
A kötődés kialakulásának feltételei
A kötődés egy speciális, egyedi kapcsolat a gyermek és az elsődleges gondozó személy, az anya között. A későbbi társas kapcsolatok alapja.
Freud: Orális szakasz, etetés-szoptatás.
Harlow: Testi-érzelmi kapcsolat.
Ericsson: Az első életévben alakul ki az ősbizalom, vagy az ősbizonytalanság.
A társas kapcsolatok jelentősége a kisgyermek életében
A függőség látványos megnyilvánulási formája a szeparációs félelem.
Felismeri, hogy az interperszonális kapcsolat elveszíthető, és ebből fakadóan kialakul a félelemérzés. Kisgyermek korban a függőség erőssége lazul, rájön, hogy ha az anya kilép a látótérből, attól még nem veszíti el, ennek köszönhetően elindul az én leválása.
A környezeti hatásokra szükség van, ezáltal jut mindig egy magasabb érettségi szintre a gyermek.
A társas kapcsolatok iránti igény itt már jelentkezik. Szükség van a kortársakkal együtt történő játékra, mert így szerez új tapasztalatokat. Ezeket automatikusan beépíti saját játékaiba.
A szocializáció és az értelmi fejlődés szempontjából is rendkívül fontos.
Időszakos elválás segítése, a megnyugtatás módszerei
Legfontosabb a stresszhelyzet feloldása, a gyermek megnyugtatása:
- csak ideiglenesen fog elválni az anyától,
- a kedvenc játéka mindig vele lehet,
- pl.:uzsonna után már az anya jön érte,
- "én mindig (lehetőség szerint) itt leszek"

Fontos az anyával történő bizalmi kapcsolat további erősítése, fenntartása, közösen meg kell keresni azokat az elfoglaltságokat, amiket otthon is szívesen játszik, és ezzel bevonni a társas kapcsolatokba.
Ha ez valamilyen formában megtörténik, előbb-utóbb fel fog oldódni, és könnyebben el tudja viselni az elválást.
Meg kell tudni a sorozatos megfázások okát, és lehetőség szerint megszüntetni azt, mert rizikófaktorként jelentkezik, és arra kell törekedni, hogy minden hátráltató körülményt megszüntessünk a cél érdekében.
Az anyát is meg kell nyugtatni, biztosítani kell, hogy a gyermeke fejlődése és a család szempontjából ez a legjobb megoldás.
A másik gondozó bevonása nap közben a gyermek életébe, játéktevékenységébe, hogy megszokja, elfogadja a gyermek az ő közeledését is.