Sitemap:
honlaptérkép

Frissítve:


View My Stats:


Kapcsolat:



3. tétel


Milyen dilemmákkal kerül szembe a gyermekjóléti szolgálat munkatársaként az alábbi eset kapcsán?

A gyermekjóléti szolgálathoz érkezett iskolai jelzések szerint a 12 éves T. J. állandóan fáradtnak, gondterheltnek tűnik. Társai hívására sem vesz részt délutáni játékokban, programokban. Tanulmányaiban megfelelő eredményeket ér el, de a saját maga által elvártnál alacsonyabb értékelések esetén szorongás, lehangoltság jelei vehetők észre viselkedésében. Igyekszik ezeknek a jegyeknek a kijavítására. Törekszik a külső elvárásoknak való teljes megfelelés elérésére. T. J. édesanyjával kettesben él, amióta édesapja elhagyta őket. Az anyához erős érzelmi szálak fűzik, mindent megtesz érte, mindenben meg akar felelni a saját maga által felállított elvárásoknak, gondoskodni akar édesanyjáról, fenn akarja tartani a család működésének látszatát. A gyermek apja időnként küld ugyan pénzt a gyermek számára, eleget tesz tartásdíj fizetési kötelezettségének, ám a két hónappal ezelőtti elköltözése óta személyes kapcsolatot nem tart sem a gyermekkel, sem a volt feleségével. Az anyát nagyon megviselte a férje távozása, azóta folyamatosan táppénzen van. Mióta fiával egyedül maradt nem jár társaságba, rokoni, baráti kapcsolatait hanyagolja, a lakásból szinte ki sem lép. A bevásárlásokat, hivatalos ügyek intézését a fia végzi. A háziorvos időnként meglátogatja az anyát a gyermek hívására, de a felírt gyógyszereket is T. J. váltja ki.




Információtartalom vázlata:




Az információkezelés dilemmái:
A szakmai együttműködés etikai szabályai
Kompetencia-határok (hatáskör, illetékesség): A hatáskörök határait be kell tartani!
A szociális munkás felelőssége kiterjed a
  • kliensekkel,
  • munkatársakkal és
  • egyéb szakmák képviselőivel való együttműködésre.
A szociális munkás felelősséggel tartozik az általa vezetett segítő folyamatért, annak minőségéért, és az általa bevont önkéntesek, gyakornokok, laikusok nyújtotta szolgáltatásokért is.
Munkatársaival való kapcsolatában alapvető érték - az együttműködés, a tisztelet, a bizalom, a szolidaritás.
Szakmai közszereplést vállalva a szociális munkás minden esetben közli, milyen minőségben, kinek a nevében nyilatkozik vagy cselekszik. A szakmai titoktartás szabályai szerint kezeli a birtokába jutott információkat.
Dilemma: Választási nehézség, döntéskényszer.
  • Megbeszéljem-e az orvossal a helyzetet?
  • Miben segíthetne anya a gyermekének?
  • Együttműködés rendszeressé váljon-e a segítő és az iskola, gyermekközösség között?

  • Ki a kliens?
    A gyermek a kliens.
    A szociális munkás a kliens érdekeit képviseli, de tiszteletben tartja mások érdekeit is. A kliens és a szociális munkás kapcsolata a bizalmon alapuló segítő tevékenység.
    A szociális munkás arra törekszik, hogy az általa nyújtott szolgáltatások - megkülönböztetés nélkül - mindenki számára elérhetők legyenek.
    A család feladata és funkciói
    A család a társadalmi kapcsolatok egyike, a társadalom legkisebb egysége.
    Az elsődleges szocializáció színtere a család, beilleszkedési mintát nyújt a társadalomba.
    Olyan kiscsoport, amelynek tagjait vagy házassági, vagy leszármazási/vérségi kapcsolat köt össze.
    A statisztika szerint 3 családtípust különböztetünk meg: - házaspárt, - házaspárt gyermekkel, - egy szülő gyermekkel. Ezt szokás családmagnak, vagy nukleáris családnak nevezni.
    a Család funkciói:
  • Biológiai, reprodukciós funkció
  • Gazdasági termelési-fogyasztási funkció
  • Szocializációs funkció

  • Fontos feladata még:
  • Pszichoszociális/védelmi funkció,
  • Szellemi és kulturális funkció,
  • Gondozó ellátó funkció,
  • Támogató funkció
  • Identitás forrása
  • Referencia és kontrollcsoport
  • Életfilozófiát közvetít
  • Érzelmi teherbírást erősít (konténerfunkció- anya szerep, fusztráció tűrése, érzelem-kielégülés, veszteség esetén erősít)
  • Gyakorlati segítséget nyújt
  • Pihenés regenerálódás színtere

  • Alrendszerek között nagy az egymásrautaltság: szülők, gyermekek alrendszere. Alrendszerek között a határok tiszták legyenek. Sérült most! Jó legyen a kommunikáció az alrendszerek között és belül!
    A családi szerepek: Szülői szerepek, gyermekszerepek, nagyszülői szerepek
    Szerepkonfliktusok a családban:Akkor fordulnak elő, ha a szerepek felcserélődnek.
    A családi szerepek és szerepek átalakulása válás után:
    Vannak különböző szerepek a családban. Anya, apa, szülő, gyermek, testvér.. Ha a családi szerepek felcserélődnek, akkor a család működése veszélyben van. Törekedni kell az egyensúlyra és a szerepek betartására, mert ez konfliktust okoz. (elmagányosodás) Itt a fiú az apai szerepbe kényszerült.
    Konfliktus fogalma: összeütközés, összecsapás, harc, küzdelem.
    A résztvevő felek között szándékaik, céljaik felett összeegyeztethetetlenség áll fenn. Ellentétes irányú és azonos intenzitású erők feszültsége.
    A válás hatása a gyermekekre
    A gyermek és a család életében törést jelent a válás.
    Sokszor saját magukat okolják a gyermekek a válásért. Fontos az őszinte kommunikáció, a gyermek érdekében az együttműködés, a család egyensúlyának minél jobb helyreállítása.
    A gyermek szükségleteinek sérülése
    A Maslowi piramis alapján sérül, a második, harmadik szint (biztonság, szeretet). Így a gyermek szükségletei sérülnek, kamaszkora csak nehezíti a helyzetet.
    Felkínálható ellátásokkal kapcsolatos dilemmák
    Segítés az anyának, kíséret bevásárláshoz, tanácsadás a papírok rendezésében.
    Segítés a fiúnak az anya gyermek kapcsolatában, hogy kizárhatóvá váljon a szerepzavar. Kérdés, hogy mennyire mélyen avatkozhatunk be az egy szülős család problémáiba, mikor nem sértő a segítség?