S - Sz

S&H - (Sample & Hold) - olyan áramkör, amely megjegyez és rögzít valamely feszültségértéket. S & H áramkört alkalmaznak egyes magnók kijelzőjében (csúcsértékkijelző), valamint például a digitális rendszerek A/D átalakítóiban (ugyanis felbontáskor pillanatról pillanatra egy-egy jól definiálható feszültségértéket kell rögzíteni).

Sajátfrekvencia - lásd rezonanciafrekvencia

Sampling Rate - mintavételi frekvencia

Sarokfrekvencia - az a frekvencia, amelytől kezdve valamely szűrő működni kezd.

SAW-filter - korszerű szűrőtípus, amely nem diszkrét kondenzátorokból és induktivitásokból, hanem speciális anyagokból épül fel, és a piezoelektromos hatás alapján működik. Igen jó szelektivitásával tűnik ki, ezért tv-készülékek, videomagnók középfrekvenciás fokozatában használják.

Sávszélesség - lásd Frekvenciaátvitel

Schieberegister - digitális áramkör, amely az információt mindenkor egy meghatározott ütemidő szerint késleltetve adja tovább.

Scratch Filter - tűzörejszűrő (angol)

Segédvivő - lásd FM-multiplex

Shibata - lásd Tűgeometria

Skating-hatás - az az erő, amely a lemezjátszók hagyományos kivitelű (körzőtípusú) hangkarját játék közben a hanglemez középpontja felé húzza. Ezt kompenzálják a lemezjátszók antiskating mechanizmusával: ellensúllyal, rugóval stb.

Slew-Rate - Jelváltozási sebesség

Specifikáció - valamely készülék gyárilag garantált 1 műszaki jellemzőinek összessége.

Spektrum - a színkép általánosítása: tetszés szerinti hullámmozgás felbontása harmónikus összetevőire. Ilyen értelemben beszélünk például a hangfrekvenciás jel spektrumáról.

SQ - az egyik legismertebb kvadrofón eljárás. Úgynevezett mátrixkvadrofónia, amely a négy csatorna információját kétcsatornássá alakítja, hogy a hagyományos sztereó lemezjátszókkal és magnókkal is rögzíteni lehessen. A négy csatorna információját lejátszáskor egy dekóderrel nyerik vissza. Egyszerűbb, olcsóbb, de kevésbé nívós eljárás, mint a CD-4.

Stroboszkóp - optikai segédeszköz: apró pontok vagy rovátkák sorozata a lemeztányér peremén, amelyek (ködfénylámpával megvilágítva) állni látszanak, ha a fordulatszám éppen megfelelő.

SW - lásd Rövidhullám (angol)

Sugárirányú szervó - a CD-játszók optikai kiolvasófejének sugárirányban pontosan követnie kell a Pitek spirálvonalát, valamint a CD-korong forgásának excentricitását is. Erről gondoskodik ez a szervórendszer.

Süketszoba - lásd Visszhang

Sz

Szalagfajták - lásd Magnószalag

Szalagkomparátor - magnókba épített komputer, amely automatikusan beállítja a magnót a különféle magnószalag-gyártmányokhoz. A beépített hanggenerátor magas- és mélyfrekvenciájú mérőjeleket bocsát a szalagra, ezt a hangfelvételt a komputer leolvassa, és szükség esetén módosítja a felvételi szintet, az előmágnesezést és (ritkábban) a korrekciót.

Szalagmikrofon - lásd Mikrofonok

Szalagsebesség - szabványos (többféle) sebesség, amellyel a szalagot a magnófej előtt mozgatják. Az orsós készülékek többféle szalagsebességgel működhetnek (38-19-9,5-4,76cm/s), a kazettás magnók szabványos szalagsebessége 4,76cm/s. (Ugyanezek a sebességek coll/s-ban: 15-7,5-3,75-1,875). Ha a felvétel nem pontosan a szabványos sebességgel készült, akkor más készülékeken lejátszva megváltozhat a hangmagasság és a játékidő is. Erre való tekintettel némely magnón kismértékben változtatni lehet a szalagsebességet.

Szalagsugárzó - lásd Hangszórók

Szalagválasztó kapcsoló - ezzel állítjuk be a magnó előmágnesezését és a korrekciót a különböző szalagfajtákhoz.

Szelektivitás - rádióvevők jellemzője: mennyire pontosan képesek megkülönböztetni valamely adóállomás jelét a szomszédos adók jelétől.

Szélessávú hangszóró - lásd Hangsugárzók

Szerkesztés - az elkészített műsorrészletek sorrendjének meghatározása. Lásd még: Vágás.

Szervóerősítő - Pótlólagos erősítő, amely a szabályozókörben helyezkedik el, s nem iktatódik a jel útjába. Szervóerősítők stabilizálják a munkapontokat, ezek vezérlik a teljesítményfokozat nyugalmi áramát a bemeneti szint ütemében.

Szervómotor - elektronikusan vezérelt motor.

Szíjhajtás - erőátviteli módszer. A motor gumiszíjjal hajtja meg a lemezjátszó tányérját (illetve magnón a lendkereket).

Szimmetrikus be(ki)menet - általában a stúdiótechnikában alkalmazott megoldás: a be/kimenetek két, egymástól független melegponttal rendelkeznek, s ezek ellentétes fázis-ban adják ki, illetve fogadják a jelet. Az árnyékolás lényegében ettől függetlenül a készülék testpontjára kerül.

Szinkronmotor - váltakozó áramú motor, amelynek fordulatszáma szinkronban van (együtt változik) a hálózati frekvenciaval.

Szintézeres tuner - olyan rádióvevő, amelyen a vételi frekvenciát nem folyamatosan hangolva, forgókondenzátorral állítják be, hanem egy kvarckristály (MHz-nagyságrendű) önrezgését használják referenciául, s frekvenciaosztás révén jutnak pontos, változatlan frekvencia-értékekhez.

Színuszhang - olyan hang, amelynek nincsenek harmónikusai.

Színuszhullám - a szabályos színuszhullám időbeli lefolyását az alábbi ábra mutatja:

A jel egy teljes változása a periódusidőt (T), az 1 s-ra eső változások száma a frekvenciát (f) határozza meg. A frekvencia mértékegysége a Hertz=1/s. A színuszhullám maximális amplitúdója a csúcsérték.

Szinuszos teljesítmény - lásd Teljesítmény

Sztatikus feltöltődés - dörzsölés hatására a műanyagok elektromosan feltöltődnek. A hanglemez is igen könnyen feltöltődik, azáltal, hogy kihúzzuk a tasakból (lejátszás közben a hangszedőtű is folyvást dörzsöli). Amikor a töltés kisül, pattogó zaj hallatszik. A hanglemezek sztatikus feltöltődését különféle eszközökkel próbálják megszüntetni: antisztatizáló folyadékokkal, tőrlökendőkkel, játék közben a lemezre helyezett, leföldelt ecsetekkel stb.

Sztereó bázis - lásd Bázisszélesség

Sztereo(fónia) - két- (vagy többcsatornás, térhatású hangátvitel. A hangátvitel során az összes "táncszemből" - mikrofonból, erősítőkből, hangsugárzókból stb. - legalább kettőre van szükség.

Szub-basszus - lásd Hangsugárzók

Szubszonikus szűrő - egészen alacsony (10-20Hz alatti frekvenciákon hatásos) szűrő. Megakadályozza, hogy ezek a káros jelek a hangszóróra jussanak. Önmagunkban ugyan nem volnának hallhatók, de torzítást okozhatnak.

Szuper-vesekarakterisztika - lásd Mikrofonok

Szűrők - áramkörök, amelyek megváltoztatják a jel spektrumát. Például elválasztják a hasznos frekvenciatartományt a nemkívánatostól: csökkentik vagy eltüntetik a küiönféle zajokat ("rumpli"- és tűzörejszűrő). Amelyik szűrő a magas tartományban vág, azt aluláteresztőnek, amelyik pedig az alacsonyabb frekvenciákat nyomja el, felüláteresztőnek nevezik. Az a frekvencia, amelytől kezdve a szűrő már hatékony, a szűrő sarokfrekvenciája. A szűrő különböző meredekséggel vághat; a legkönnyebben kivitelezhető konstrukciók vágási meredeksége 6, 12 vagy 18dB/oktáv lehet. Minél meredekebben vág a szűrő, annál költségesebb, és annál nehezebb kézbentartani a fázis-átvitelét. Az a frekvenciatartomány, amelyben a szűrő hatékony, a szűrő sávszélessége.

T - betűhöz