K

Kapacitás - szó szerint: befogadóképesség, tárolóképesség. Annak mértéke, hogy valamely elektronikus eszköz (például: kondenzátor) mennyi elektromos töltést képes befogadni. Mértékegysége a farad (F).

Kapacitásdióda - (Varicap) speciális dióda, amely a sarkaira kapcsolt egyenfeszültség hatására megváltoztatja kapacitását. E tulajdonsága alkalmassá teszi rádióvevők hangolására is.

Kapcsolófólia - elektromosan vezető szalagrész a magnószalagok két végén. Szalagvégen a fémszalag összeköttetést létesít két érintkező rész között, és a magnó ekkor automatikusan kikapcsol.

Kapcsolóóra - (Timer) - az általunk előre beállított időpontban kapcsolja a hálózati feszültséget a kívánt készülékre.

Karrezonanciák - mint minden testnek, a lemezjátszók hangkarjának is vannak önrezgései, strukturális rezonanciái. Minél merevebb a hangkar, annál magasabbra tolódnak s annál kevésbé színezik el a hangot az alsó, nagyenergiájú rezonanciacsúcsok. Nem tévesztendő össze a strukturális rezonanciákkal a hangkar-hangszedő rezonancia. A hangkar és a hangszedő effektív tömege (amely a tűhegynél érvényesül) mintegy rátámaszkodik a rugalmasan felfüggesztett hangszedőtűre, s ezáltal egységes rezgő rendszert alkotnak, melynek rezonanciafrekvenciája általában 5 és 15Hz közé esik. Optimális frekvenciájáról sokat vitatkoznak (a legtöbben a 10Hz körüli értéket ajánlják), s az sem egyértelmű, hogy kell-e csillapítani, s ha igen, mennyire.

Kábel antenna - nagyközösségi antenna rendszer. Soros ill. újabban csillagpont kialakítású kábelhálózat, amelyen egyidőben TV csatornák és rádió csatornák jeleit továbbítják. Hátránya, hogy az azonos vételi frekvenciák elkerülése érdekében, az egyik jelet - legtöbbször a rádióadók jeleit - átkeverik, a csatornakiosztás szerinti "üres" frekvenciára. Ez, a keverő minőségétől függően, több-kevesebb intermodulációs torzítást eredményez.

Keresztdipól - lásd Antennák

Kereszt(ezési) frekvencia - lásd Keresztváltó

Keresztmoduláció - lásd Intermoduláció

Keresztváltó - (Frekvenciaváltó, cross-over, X-over) elektromos szűrők rendszere, amely arról gondoskodik, hogy a hangsugárzó rendszer minden egyes hangszórójára csak a neki szánt frekvenciasáv jusson. Kereszt(ezési) frekvencia: a szomszédos sávok találkozási pontja. Csupán névleges érték, ugyanis az egyes regiszterek átfedik egymást. Megkülönböztetnek aktív és passzív keresztváltót, aszerint, hogy tartalmaz-e aktív elemeket (erősítőelemeket). Az aktív keresztváltót általában az előerősítő és a teljesítményerősítő között, a passzív keresztváltót inkább a teljesítményerősítő és a hangszórók között (a hangdoboz belsejében) helyezik el.

Keverőasztal - professzionális berendezés, amellyel a különböző jelforrások hangerő-arányát szabályozzák. Általában hangszínszabályzó és dinamika-módosító egységeket is tartalmaz.

Keverőfokozat - rádióvevőkben ez az egység keveri át a venni kívánt adó frekvenciáját az oszcillátorfrekvencia segítségével a középfrekvenciás sávba.

Kétjelű szelektivitás - a rádióvevőknek az a képessége, hogy valamely gyönge térerejű adó vétele közben el tudják nyomni a szomszédos, nagyobb térerejű adót.

Kimenet - (output) minden olyan csatlakozás, amelyeken valamely készülék kiadja az elektromos feszültséget más készülékek számára, további jelfeldolgozás céljára.

Kimenőteljesítmény - lásd teljesítmény

Kimenőtranszformátor - lásd Transzformátorok

Kivezérlésjelzők - mutatós műszerek (VU-Meter); fénykibocsátó diódák (LED-ek) vagy fluoreszcens kijelző. Optikai úton tájékoztatnak a kivezérlés mértékéről.

Kivezérlő automatika - áramkör, amely magnófelvételkor a szalagra rögzítendő jel szintjét szabályozza, s ezáltal megakadályozza mind a túlvezérlést, mind pedig azt, hogy a halkabb részletek elvesszenek a szalagzajban. Speciális típusa a limiter, amely csak akkor lép működésbe, ha a jel meghalad egy bizonyos szintet. Ez csökkenti ugyan a torzítást, de meghamisítja a dinamika arányait. Hifi-magnókon az automatikának okvetlenül kikapcsolhatónak kell lennie.

Klinkenstecker - a Jack-rendszerű csatlakozók német elnevezése.

Klirrfaktor - teljes harmonikus torzítás (német)

Koaxiális kábel - körkeresztmetszetű összekötőkábel, nagyfrekvenciás jelek átvitelére. Belül egyetlen fémszál fut (ez gyakran ezüstözve van), kívül hálószerű burkolat árnyékolja, a kettő között szigetelőanyag helyezkedik el. A koaxiális kábeleket szabványos hullámimpedanciájú kivitelekben gyártják (50, 60 és leggyakrabban: 75 ohm).

Koercitiv erő - az a mágneses térerő, amellyel valamely anyag mágnességét éppen ki lehet oltani.

Koloráció - hangelszíneződés

Kombináltfej - lásd Magnófejek

Kompresszor - elektronika, amellyel csökkenteni lehet a műsor hangos és halk részeinek arányát, más szóval a dinamikát. Ellentéte az expander. Lásd még: Zajcsökkentő rendszerek.

Kondenzátor - elektronikus készülékekben használt alkatrész, amely töltés tárolására alkalmas. Alapvetően két, egymástól szigetelőanyaggal elválasztott fémfelületből épül fel.

Kondenzátormikrofon - lásd Mikrofonok

Kónuszos hangszóró - hagyományos, kónuszalakú membránnal ellátott hangszóró.

Kónuszos tűhegy - lásd Tűgeometria

Kopíreffektus - lásd Átmásolódás

Középfrekvencia - valamely rádióvevőben létrehozott frekvencia, amely általában lényegesen alacsonyabb a vételi frekvenciánál. Erre az úgynevezett középfrekvenciára keverik át az összes venni kívánt adó frekvenciáját: Ezáltal egyszerűbben lehet felerősíteni a jelet.

Középhangszóró - lásd Hangszórók

Középhullám - a 300-3000kHz-es (a rádiózásban az 525-1605kHz-es) frekvenciatartomány. Esti, éjszakai órában megnő a hatókörzete, mert az ionoszféra ilyenkor visszaveri ezeket a rádióhullámokat.

Krómdioxid - lásd Magnószalag

Kúpos tűhegy - lásd Tűgeometria

Kvadrofónia - négycsatornás sztereofónia. A hetvenes évek elejének technikai újítása, amely egyelőre nem tudott elterjedni. Kudarcát részben bonyolultságának, részben pedig a gyárak konkurenciaharcának köszönheti (nem sikerült szabványosítani egyik kvadrofón rendszert sem). A legismertebb kvadrofón rendszerek: CD4, SQ, QS. A kvadrofóniához négy külön csatorna jelét kell egymástól szeparáltan végigvezetni a mikrofonoktól a hangsugárzókig. Ez a követelmény igen nagy nehézségeket vet fel mind a rádiózásban, mind pedig a hanglemeztechnikában, nem is beszélve arról, hogy a lakószobában is négy hangsugárzót kell elhelyezni. A kvadrofónia hívei a digitális technikától várják a négycsatornás hangátvitel reneszánszát, minthogy a digitális rendszerek úgy dolgoznak, mint a komputer; mindegy nekik, hányféle jelet kell közvetíteniük egyszerre feltéve, hogy elegendően nagy a kapacitásuk.

Kvantálás - lásd Felbontás

Kvantálási zaj - lásd Felbontás

Kvarcvezérlés - Hálózati frekvencia

L - betűhöz