F - G

Fader - a műsor fokozatos elhalkítására, "elúsztatására" szolgáló potenciométer.

Fázis - a feszültség és az áram közötti idő-, illetve szögeltérés, amely ideális esetben konstans értékű. Fáziseltérés: ha kondenzátort vagy induktivitást helyezünk a jel útjába, megváltozik a feszültség és az áram egymáshoz való időviszonya. Tipikus fázishibát okoz például a hangsugárzók keresztváltója. A hiba bizonyos mértékig korrigálható ("minimálfázisú", "lineárfázisú" hangsugárzók).

Fehérzaj - az elektronok hőmozgásának zaja. Energiaeloszlása egyenletes, ennek folytán oktávonként 6 decibellel emelkedő jelleget mutat. A gyakorlatban előforduló zajok többsége fehérzaj-jellegű. A fehérzajt ha oktávonként 6 decibellel vágják, rózsazajt kapunk.

Fejdob - A forgófejes képmagnók részegysége: fémhenger, amelynek felső, forgó része a forgófejeket tartalmazza. Ugyanilyen fejdobot alkalmaznak a digitális hangrögzítésre használatos videómagnókban és a DAT-magnókban is.

Fejhallgató - Funkcióját tekintve: parányi, kisteljesítményű hangsugárzó amelyet azonban közvetlenül a fülünkre illesztünk, s ezáltal többé-kevésbé elszigeteljük magunkat környezetünktől. Működési elvüket tekintve a fejhallgatók ugyanolyan rendszerűek lehetnek, mint a hangsugárzók. Többségük dinamikus, az értékesebbek elektrosztatikus rendszerűek, ezekhez hálózati tápegység szükséges (az úgynevezett elektrét rendszerűekhez szintén adnak egy illesztőegységet, de azt nem kell hálózati feszültség alá helyezni). Kivitelüket tekintve zárt, illetve nyitott típusokról beszélünk; a zárt típus általában jobban izolál, a nyitott komfortosabb.

Felbontás - a digitális hangtechnika egyik fő jellemzőbe. A műsorjelnek a mintavétel során megállapított, pillanatnyi értékeit számokkal fejezik ki. Ezek csakis egész számok lehetnek, minek következtében a felbontás során megállapított érték folyvást eltér a valódi értéktől. A felbontási hiba zaj formájában jelentkezik. Ez az úgynevezett felbontási zaj a modulációs zaj egy különleges esete, amely csak digitális rendszerekben jelentkezik. Önmagában véve rendkívül halk, de zavaróan modulálja a műsorjelet. Zörejszerű karaktere miatt granulációs zajnak is nevezik. (A felbontási zaj annál kisebb, minél nagyobb a rendszer felbontóképessége, azaz bitszáma. Ahány bittel növelik a felbontás bitszámát, annyiszor 6 decibellel nő a rendszer jel-zaj-aránya. A 16 bites felbontással elvileg 96dB jel-zaj-arányt lehet elérni.

Felhangok - lásd Harmónikusok

Felharmonikusok - Harmónikusok

Felüláteresztő szűrő - Lásd Szűrők

Felvevőfej - lásd magnófejek

Felvételi korrekció - A magnó elektronikájának alkalmazkodása a különféle szalagfajtákhoz, abból a célból, hogy mindegyik szalagfajtán viszonylag kedvező magasátvitelt érhessünk el, viszonylag csekély zaj árán.

Ferrofluid - Mágnesfolyadék

FET - (Field Effect Transistor) - a szokványos bipoláris tranzisztor egy különleges változata: Előnye: kedvező nagyfrekvenciás tulajdonságok, csekély zaj, nagy bemeneti impedancia, termikus stabilitás, könnyű integrálhatóság (IC-gyártás).

Félvezető - Olyan anyag, amelynek vezetőképessége közbül esik a vezető, illetve a szigetelő anyagokén (az egyik irányban vezet, a másikban szigetel). A félvezetőket a legkülönbözőbb áramkörökben alkalmazzák (diódák, tranzisztorok, IC-k).

Fine Line - lásd Tűgeometria

Fiziológiai hangerőszabályozás - lásd Loudness

Flat - lásd Bypass

Flutter - Nyávogás

FM - Frekvenciamoduláció

FM-Multiplex - eljárás FM-sztereóadás sugárzására. A két csatorna jelét és a 19kHz-es PILOT (hordozó) frekvenciát kódolással összefoglalják, és együtt, mint sztereó multiplex (MPX) jelet dolgozzák fel. Az alacsony frekvenciájú sztereó multiplex jellel a nagyfrekvenciájú (hordozó) jelet modulálják. A rádióvevőben leválasztják a műsorjelet hordozóról, és monó képszüléken már meg is szólaltathatják. A sztereó készülékekben előbb még üzembe lép a sztereó dekóder, s szétválasztja a két csatorna jelét.

Fókusz-szervó - amikor a CD-játszó letapogatja az ezüstlemezt, a lézersugár fókuszának mindig a visszaverő réteg felületére kell esnie. A kisebb eltéréseket az objektívlencse gyors eltolásával kompenzálják - ezt nevezik fókusz-szervónak.

Folyadékkristályos kijelző - (LCD) - lapos kivitelű kijelzőegység, amely két plexi- vagy üveglapból és a köztük elhelyezett különleges folyadékból áll; feszültség hatására a folyadék megváltoztatja optikai tulajdonságait, s ilyenkor számokat, betűket is megjeleníthet. Az LCD-nek nincs sajátfénye: a környezet fényét veri vissza, ill. hátulról világítják meg. Előnye, hogy igen kicsiny a teljesítményfelvétele.

Fon - a hangerősség mértékegysége. (Értéke a hallásküszöbtől a fájdalomküszöbig, azaz 0-tól 130-ig terjed a decibelskálán.)

Fono-előerősítő - lásd előerősítő

Forgófej - lásd Letapogatási sebesség

Forgókondenzátor - rádióvevők hangolására szolgáló alkatrész, amelynek kapacitását változtatjuk a hangolás során. Belsejében két, fésűszerűen kiképzett fémlemez forog egymásba; anélkül, hogy érintkeznének. Minél mélyebben hatolnak egymás terébe, annál nagyobb a forgókondenzátor kapacitása. Olcsóbb rádióvevőkben kettős, a drágábbakban akár nyolcszoros forgókondenzátort is alkalmazhatnak; ez utóbbiak nyolc rezgőkört hangolnak egyszerre, szinkronban.

Fotodetektor - fényt érzékelő félvezető elem, amely a fény változásának megfelelően szolgáltat elektromos jelet. A CD-technikában: többnyire négy fotodiódából álló érzékelő egység, amely a CD-játszók lézersugarát (sugár- és tengelyirányban mozgatva) sávontartja. A fotodetektorokat más célra is használják, például magnókon a szalagvég érzékelésére.

Frekvencia - a másodpercenkénti rezgésszám. Egysége a hertz (Hz). A hangtechnikában használatos egységei még a kilohertz (kHz=ezer Hz), a megahertz (MHz=millió Hz) és a gigahertz (GHz=milliárd Hz).

Frekvenciaátvitel - a hifi-készülék legfontosabb funkciója, hogy a különféle frekvenciájú rezgéseket, tehát a minél mélyebbeket és a minél magasabbakat is közvetíteni tudja, a mindenkor helyes arányban. A két szélső érték közötti sávot nevezzük a készülék frekvencia(átviteli) tartományának. A frekvenciaátvitel grafikai megjelenítése a frekvenciajelleggörbe (pontosabban: amplitúdó-frekvenciajelleggörbe). Ideális esetben a rendszer nem változtatja meg a jel amplitúdóarányait. A görbe ilyenkor egyenes (lineáris). A valóságban sohasem egyenes: a sávszéleken lehajlik, s gyakran a sávon belül is kisebb-nagyobb kiemelések vagy beszakadások tarkítják, jelezve, hogy ezeken a szakaszokon a jel nagyobb (vagy kisebb), mint amekkorának lennie kéne. Ezt a hibát lineáris torzításnak nevezik, és dB-ben adják meg.

Frekvencialöket - a frekvenciaváltozás nagyságának mértékegysége frekvenciamoduláció alkalmával. A frekvencialöket a moduláló műsorjel amplitúdójától függ.

Frekvencia-moduláció - lásd Moduláció

Frekvenciaváltó - lásd Keresztváltó

Front end - bemeneti fokozat a rádiókon (angol). Újabban a lejátszóberendezés első szakaszát is így nevezik, tehát például a lemezjátszót a hangkarral és a hangszedővel (esetleg az előerősítővel) stb.

G

Glitch - zavaró átmeneti állapot a D/A-átalakítók kimenetén az egyes digitális szavak között.

GND - (Ground) - Földelés (angol)

Gömbkarakterisztika - lásd Mikrofonok

Granulációs zaj - Felbontási zaj (angol)

Granulation Noise - Felbontási zaj (angol)

Ground - Földelés (angol)

H - betűhöz