T

Tachovezérlés - elektronikus fordulatszámvezérlés. Váltóáramú feszültséget állítanak elő egy úgynevezett tacho-generátorral (fordulatszám-jeladóval), s ez a feszültségérték, miután egyenirányították, referencia gyanánt szolgál a motor fordulatszámának szabályzásához.

Tangenciális hangkar - lásd Vízszintes szöghiba

Tangenciális szöghiba - lásd Vízszintes szöghiba

Tape Monitor - (Hinterbandkontrolle) - lásd Magnófejek

Tápegység - konstans feszültséget szolgáltató egység, amely ellátja tápfeszültséggel a különféle készülékeket. (Fontos szempont, hogy a belső ellenállása minél kisebb legyen.)

Tároló - lásd RAM

Telítődés - a magnószalag csak egy meghatározott mértékig mágnesezhető. Ha a mágnesezést még tovább növeljük (túlvezérlés), a szalag telítődik, és már nem a jelszint növekszik rajta, csak a torzítás.

Teljesítmény - az erősítő munkavégző képessége, wattban megadva. Eltérő lehet aszerint, hogy hosszabb vagy rövidebb ideig, szélesebb avagy szűkebb frekvenciasávban, kisebb avagy nagyobb torzítással stb. várjuk-e el a szóbanforgó teljesítményt. Névleges (tartós, szinuszos) teljesítmény: 1kHz-en, a gyártó állal megadott torzításon belül, hosszabb (néhány perces) időtartamig szolgáltatott kimeneti teljesítmény. Zenei teljesítmény: rövid ideig tartó, a zenei csúcsokat modellező kimeneti teljesítmény, amely általában nagyobb a névlegesnél.

Teljesítményerősítő - a hangsugárzók meghajtására szolgáló erősítő egység, amely viszonylag kismértékű feszültségerősítést, de nagymértékű áramerősítést végez. Előfordul, hogy egybe van építve az előerősítővel, de többnyire külön egység gyanánt használatos.

Teljesítménysávszélesség - az a frekvenciatartomány, amelyen belül az erősítő teljesítménye még a legmélyebb és legmagasabb frekvenciákon sem esik többet 3 decibelnél, egyszersmind belül marad valamely definiált torzításhatáron.

Térerőkijelző - azt mutatja, hogy mekkora a vett rádióadó térereje. Ezáltal segít behangolni a készüléket, illetve beállítani az antenna irányát.

Terhelhetőség - a maximális elektromos teljesítmény, amelyet a hangsugárzó vagy a fejhallgató még károsodás és torzítás nélkül el tud viselni. Különbséget kell tennünk zenei és névleges terhelhetőség között. Az előbbi azt a teljesítményt jelöli, amelyet a hangsugárzó egy rövid ideig még éppen feldolgozni képes; a névleges, azaz hosszabb ideig elviselhető terhelhetőség ennél nyilván kisebb. Tökéletes biztonságot így se várjunk el, ugyanis az erősítők, ha túlvezérlődnek, teljesítményüknek aránytalanul nagyobb hányadát a magashangszóróra bocsátják, márpedig az csak kevéssé terhelhető. A terhelhetőség természetesen semmi sem mond a hangminőségről, sem pedig arról, hogy mennyire hangosan fog szólni a hangsugárzó.

THD - Total Harmonic Distortion (angol) - Teljes Harmónikus Torzítás

Timer - lásd Kapcsolóóra

TIM - (Transient InterModulation distortion) - Tranziens intermodulációs torzítás) - lásd Intermoduláció

Total harmonic distortion - Teljes Harmónikus Torzítás

Törlőfej - lásd Magnófejek

Törlési csillapítás - a hasznos jel és az előző (letörölt) felvételhól visszamaradt jel aránya, decibelben.

Tölcséres hangszóró - olyan hangszóró, amelynek membránját egy (többnyire exponenciális ívelésű) tölcsérrel látják el, s ezáltal mintegy akusztikailag illesztik a levegőhöz. Előnye, hogy különlegesen nagy hatásfokú, s igen nagy hangnyomást képes kelteni. Hátránya, hogy színezett hangképet szolgáltat, s használata ezért a modern hifiben igencsak visszaszorult. A méretei is kellemetlenül nagyok lehetnek, ezért inkább csak a magashangok lesugárzására használják (nyomókamrás hangszóró).

Track(ing)ability - letapogatási képesség. A lemezjátszók hangszedőjének jellemzője: hogy mekkora torzítással képes letapogatni a növekvő kitérésű barázdákat.

Transmission line - lásd Hangsugárzók

Transzformátorok - olyan eszközök, amelyek a beléjük vezetett feszültséget meghatározott arányban növelik vagy csökkentik. Ezt az arányt a primer, illetve szekunder tekercs menetszámának aránya határozza meg. A hálózati transzformátor a hálózati, 230 voltból állítja elő azt a feszültséget, amelyre a készülékek tápegységének szüksége van. Az illesztőtranszforátorok a jel impedanciaját változtatják meg, abból a célból, hogy a műsorjelet valamely más készülék számára feldolgozhatóbbá tegyék. Illesztőtranszformátort használnak például a mozgótekereses hangszedő és a fonoelőerősítő között. Hasonló funkciót lát el az elektroncsöves erősítők kimenőtranszformátora, amely a hangsugárzók 4, 8 vagy 16 ohm impedanciáját illeszti az erősítő tíz-százszorta nagyobb kimenőimpedanciájához.

Tranziensek - impulzusszerű jelek. A jel amplitúdójának hirtelen változásai.

Tranzisztor - aktív félvezető eszköz, amely erősítésre vagy jelkapcsolásra alkalmas. Legfontosabb tulajdonságai: hosszú élettartam, azonnali üzemkészség, (az elektroncsőhöz képest) csekély melegedés.

Tranzitfrekvencia - az a felső határfrekvencia, amelyen a tranzisztor erősítési tényezője 1-szeresre csökken. Minél magasabb a tranzitfrekvencia, annál szélesebb az átviteli sáv.

Treble - a hangkép magastartománya. (Erősítőkön ez a felirat a magas hangszínszabályzót jelöli.)

Túlnyúlás - a tűhegy-karcsapágy távolság és a lemezközpont-karcsapágy távolság különbsége. Ha a hangkart beforgatjuk a lemez középpontjához, a tűhegy mindig túlnyúlik a középponton. Hogy mennyivel kell túlnyúlnia, azt a konstruktőrök előírják, optimalizálva ezzel a vízszintes szöghiba okozta torzítást.

Túlterhelés elleni védelem (áramkorlátozó) - áramkör, amely az erősítők teljesítményfokozatát védi rövidzár vagy túlterhelés ellen. Az elektronikus biztosítékot (eltérően az olvadóbiztosítéktól) nem kell kicserélni, az üzemzavar elmúltával önműködően visszakapcsol.

Túlvezérlés - túl magas jelszint, amelyet valamely készülék már nem képes torzítatlanul feldolgozni.

Tuner - Rádióvevő (angol)

Tűerő - hangszedők paramétere. A hangszedő tűjét egy bizonyos erővel a barázdában kell tartanunk, hogy követni tudja annak kitéréseit. Valaha grammban, jelenleg millinewtonban (mN) adják meg; 1g=kb. 10mN. Általában a hangkaron lévő ellensúllyal kell beállítani.

Tűgeometria - a hangszedőtűk hegyének minél jobban imitálniuk kell annak a késnek az alakját, amellyel a lemezt vágják. A legtöbb (legolcsóbb) hangszedő tűhegye legömbölyített, kúpos. Ez az alakzat erősen eltér a lemezvágó kés alakjától, és ezért a kritikus helyeken nem követheti eléggé pontosan a lemez barázdáit. Jobban szimulálják a kés alakját az elliptikus (biradiális), s még jobban a lándzsahegy-szerű (parabolikus, Shibata, Fine-Line, van den Hul stb.) alakzatok.

Tükörfrekvenciás elnyomás - rádióvevők jellemzője. Azt mutatja meg, hogy a venni kívánt adó jelénél mennyivel kisebb jelet eredményez a tükörfrekvenciás adó (azaz a venni kívánt hasznos jel, amelyhez hozzáadjuk a KF-frekvencia kétszeresét, 21,4MHz-et).

Tweeter - magashangszóró (angol)

U - betűhöz