Edit and Note - Dokumentáció
 Tartalomjegyzék

Mindet ÖsszecsukjaMindet Kinyitja Összecsuk/Kinyit Tartalomjegyzék

Edit and Note Eszköztár és Oldalsáv 1.0 Dokumentáció


Mire szolgál ez a kiegészítő

Jegyzetelni tud bármilyen web oldalon

1

10 színű bulletek beillesztésével 

10 színű méretezhető, mozgatható, összecsukható, WYSWYG szerkeszthető stickik beillesztésével (* Kattintson a sticky megnyitásához)
1



Elhelyezheti a  saját könyvjelzőit a dokumentumokba

2
Kiválasztható  egy adott szövegrészlet  vagy
vagy a kívánt ponthoz helyezve a kurzort megadhatja a saját könyvjelző feliratát.
Ha a kiválasztott szöveg a sor végére esik, helyezzen el egy jelző karaktert például  (P ez a karakter automatikusan törlődik, amikor elhelyeztük a könyvjelzőt)

Húzza el az egeret a könyvjelzőn megjelenik vagy a kiválasztott szöveg, vagy amit megadott a könyvjelző felirataként.

Ez a funkció nem ugyanaz, mint a horgony könyvjelző beillesztése a WYSWYG szerkesztő eszköztárról. (* Ld. részletek a WYSWYG Szerkesztés fejezetben)


Beilleszthet előre  formázott Kérdés/Válasz szekciókat,

3
Q1 Ez egy kérdés felirat...Beírhat kérdéseket bárhol, ahol az éppen az olvasott szövegre vonatkozik
A1 Ez egy válasz felirat...Elhelyezheti válaszait, ahol az éppen  olvasott szövegre vonatkozik, visszahivatkozhat, már előzetesen feltett kérdéseire * Ld: Q1


ami GYIK funkciók betöltésére is szolgálhat


Q2 Törlés...Törölhetem-e amiket beillesztettem a szövegbe?
A2 Törlés...Természetesen!

Egyszerűen kattintson a beszúrt eleme képére, vagy stickik és bulletek eseténa sorszámukra. Az elem törlésre kerül, igenleges válasza esetén.

Jegyzet hivatkozások esetén, miden hivatkozás egyenként törölhető, azonban a Jegyzet elválasztó képet külön kell törölni, a képre kattintással.

A Navigációs elemek nem törölhetők egyenként. Csak az egész Navigációs blokk törölhető a Navigációs blokk végén való kattintással.

  Legyen óvatos bármilyen törléssel!

*     A Kérdés/Válasz felirata nem félkövér alapértelmezésben, de tetszés szerint szerkesztheti!
**   Elhelyezhet képeket és linkeket bárhol a szövegben ezekben a Kérdés/Válasz szekciókban.
*** Eleheylezheti ezeket a szekciókat egymásba ágyazva ha nem hagy helyet közöttük.

Q3 Tetszik?...



Jegyzet hivatkozásokat illeszthet a dokumentumokba

4

Ezekhez a jegyzet hivatkozásokhoz megadhat saját feliratokat, linkeket, mailto-t, még JavaScriptet is, amivel a dokumentumon belül és külső linkekre navigálhat, lábjegyzetekhez hasonlón az oldal alján jelennek meg.
Ezeken a linkeken is csak akkor tud navigálni, ha a szerkesztő kikapcsolt állapotban van!

Kiválasztható  egy adott szövegrészlet [1]vagy
a kívánt ponthoz helyezve a kurzort [2]megadhatja a saját könyvjelző feliratát.
a kiválasztott szöveg a sor végére esik, helyezzen el egy jelző karaktert például [3] (P ez a karakter automatikusan törlődik, amikor elhelyeztük a könyvjelzőt)



Dokumentum szerkesztési és egyéb funkciók

5

Közvetlenül szerkeszthet egy dokumentumot a böngészőben kiindulva:

egy abszolút üres lapból,
vagy egy saját előre megírt sablonból
(a szerkesztett lapok az alábbi kompatibilitással rendelkeznek)
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">)
A dokumentumhoz hozzáillesztheti a saját stíluslapját



A dokumentumokba elhelyezett címsorstílusokból automatikus Tartalomjegyzéket készíthet (választhatón, a dokumentumtörzsben vázlatnézetet hozhat létre).

2

Globális  illetve Vissza/Előre  Navigációs sávot és elemeket hozhat létre amelyek a  LINK elem megfelelő attribútumaihoz rendelődnek..

Ez a lehetőség kompatibilis és együtt használható a

3
Site navigation bar 1.1.3 bővítménnyel: https://addons.mozilla.org/hu/firefox/addon/1949

Elmentheti a dokumentumot: * Ld. mentés részletei   Induló lap - Lap mentése, újratöltése.

6




Az eszköztár használata


A szerkesztő eszköztárat az első két gombbal tudja vezérelni. A Szerkesztő megnyitása gombbal válthat a két szerkesztő mód között. A teljes dokumentumot szerkesztheti, vagy a beillesztett stickik törzsét, és a kérdés válasz szekciókat. Amikor contentEditable módban van átmenetileg felfüggesztheti  a szerkesztőt, amikor szeretné kipróbálni a beillesztett linkeket, meg akarja változtatni a stickik és a bullettek színét és átlátszóságát, illetve a kattintható képeket használni akarja.  Ez a  viselkedés részletesen leírásra került az Induló lapon.

A második gomb az Oldalsáv ki/be. Amikor ide kattint az Oldalsávot be vagy ki kapcsolhatja az aktuális állapotától függőn. Amikor bekapcsolja az Oldalsávot,  6 panel közül válthat, ami a dokumentumban elhelyezett elemeket listázza. Megtekintheti az összes elemet a dokumentumban elhelyezett sorrendben, a stickiiket, bulleteket, típus, szín és felirat szerint, kérdés/válasz szekciókat, az Ön által elhelyezett könyvjelzőket, elválasztva a lapon már előforduló horgony könyvjelzőktől,  a jegyzethivatkozásokat,  valamint áttekintheti a dokumentumban elhelyezett címsor bekezdéseket. Az utóbbi nem fog tartalomjegyzéket készíteni az oldalban, csak a címsorokat listázza. A listákat növekvő/csökkenő sorrendben rendezheti a megjelenő oszlopok szerint, az oszlopfeliraton kattintva, és szűrheti. Bármelyik elemet kiválasztva az elemre kattintva, a kiválasztott elemre navigálhat a főablakban. A jobb egér menüt használva bármely elemre kattintva lemásolhatja a vágólapra az elem megfelelő id-jét, amit link hivatkozásba beilleszthet. Ha az Oldalsáv már meg van nyitva ez a gomb becsukja.



Speciális elemek beszúrása, mozgatása, átméretezése

Ha Teljes lap szerkesztőmódba kapcsolt, vagy csak a stickiket szerkeszti...

Kérem ügyeljen, óvatosan vagy egyáltalán ne használja a pozicionált elemek és képek körül megjelenő beépített Mozgató/Átméretező keretet. Az induló lapon leírtak szerint számos hibát okozhat, leginkább a stickik beillesztése és szerkesztése közben. Kattintson ki  a keretből és használja inkább a sticki saját átméretezőjét  a jobb alsó sarokban megjelenve, illetve a mozgató kurzort, ami pedig a sticky fejléce és a bullet  között jelenik meg.


Az eszköztárnak ezt a részét használva beilleszthet:

  1. Bulleteket
  2. Stickiket
  3. Formázott kérdés, válasz szekciókat.
  4. Formázott könyvjelzőket
  5. Jegyzet hivatkozásokat - Lábjegyzeteteket, navigálhat általuk a dokumentumon belül és kívül.

Bármelyik elem beillesztése előtt a kurzort a beillesztési pontra kell helyeznie. Figyelmeztetést fog kapni, ha nincs semmilyen beillesztési  pont kiválasztva.


 Az (1.,2.,3.) típusú elemek beszúrása azt az elemet fogja követni amelyben a beillesztési pont található. Ez azt jelenti, hogyha például egy szöveg közben helyezte  el a kurzort, a szöveg nem törik szét, hanem az adott elem alatt, amely a beillesztési pontot tartalmazza, azt követve fog megjelenni a beszúrt elem. Mind a stickik, mind pedig a bulletek mozgathatók, technikailag azonban azon a helyen maradnak ahová beszúrtuk őket, még ha bárhová is húzhatók a lapon. A kérdés - válasz szekciók nem mozgathatók. Ha elmozdította a stickiket vagy a bulleteket és új szöveget ír be, vagy például Tartalomjegyzéket illeszt a szövegbe a stickiket és bulleteket Önnek a megfelelő helyre kell húznia ismét.


A (4., 5.) esetekben a formázott könyvjelzők és jegyzet hivatkozások beszúrása az alábbiak szerit történik:

  • Kijelölheti a szöveg egy bizonyos részét az eleje és a vége között.
  • Másik esetben a kijelölés a szöveg végére eshet.
Az utóbbi esetben tanácsos egy jelző karakter használata, ami a sor végét jelöli és jól látható, pl. P. Kijelöléskor húzza az egeret amíg el nem éri ezt a P-t, de ezt már ne jelölje ki. Ez az utolsó karakter automatikusan levágódik Bármilyen karaktert használhat.

A fentebb említett mindkét esetben az adott kijelölés lesz az alapértelmezett felirata a könyvjelzőnek vagy a jegyzet hivatkozásnak. Megváltoztathatja ezt a szöveget, ha úgy gondolja. A könyvjelző vagy a jegyzethivatkozás ikon a közvetlenül a kijelölést követőn kerül beillesztésre.

  • Elhelyezheti a kurzort valahol a szövegben úgy, hogy semmi nincs kiválasztva. Ebben az esetben bármilyen feliratot megadhat, a  könyvjelző vagy a jegyzethivatkozás ikon a közvetlenül ott kerül elhelyezésre ahová a kurzort rakta. Ha semmilyen feliratot nem ad meg semmi nem lesz a könyvjelző vagy a jegyzet hivatkozás felirata, azonban az ikonok be beillesztésre kerülnek.

Nagyon fontos, hogy amennyiben több stickit helyez el, amelyek átfedik egymást, mindig a legutolsó lesz legfelül. Ha összecsuk egy stickit előfordulhat, hogy  ettől függetlenül az összecsukott sticki néhány fontos elemet letakar, így például a linkek nem fognak működni. Húzza el átmenetileg egy másik helyre, a stickit míg kattint a linken, aztán húzza vissza a helyére Ügyeljen arra is, mikor elhelyezi a kurzort egy másik sticky vagy elem beszúrása előtt, hogy  a kurzornak egy olyan helyen kell lennie ahol nincs egy estlegesen átnyúló másik sticki törzse, amit éppen nem lát mert összezárt állapotban van. Bármilyen beillesztési műveletet pontosan követhet, ha a Firebug-t használja közben, megnyitva annak a HTML panelét. Ha nem használja, akkor a legegyszerűbb, ha a legközelebbi stickit kicsit távolabb húzza, mielőtt elhelyezi a kurzort. Első használatkor ez egy kicsit zavaró lehet, azonban ha bármi probléma adódna, törölje a stickit és próbálja újra. Használat közben sok gyakorlatot szerezhet.

Figyeljen a sorszámozott stickik és bulletek, kérdés és válasz szekciók  törlésére, mert nem automatikus az átsorszámozásuk! Mindig a legutolsó törlésével kezdje visszafelé haladva addig, amíg eléri, azt a sorszámot, amit ténylegesen ki akar törölni. Ez egy gyenge pont, azonban feltehetőleg az elkövetkezendőkben sem fogom tudni megoldani technikailag az újrasorszámozást! Ez a művelet azt igényelni, hogy ismétlődőn, minden sticky és kérdés válasz szekció törzsét át kellene írni, valamint a hozzájuk tartozó összes LINK elemet is érintené. Ebben az esetben a 'kézimunka' sokkal célravezetőbb. Javaslom, hogy használjon egy multi-vágólap programot, amelynek a használata egyébként is hasznos (* Ld. Töltse le ezt a nagyon jó programot http://ditto-cp.sourceforge.net/ ). Tegye azoknak a stickiknek vagy kérdés/válasz szekcióknak a törzsét a vágólapra amelyeket vissza akar írni, törölje az elemeket visszafelé, hozza létre őket újra, majd másolja be a tartalmukat.

7


Bulletek beillesztése

Kattintson a Bullet gombra az eszköztáron. Mielőtt a gombra kattint, el kell helyeznie a kurzort ahová szeretné beilleszteni. A beillesztést követőn húzza a kívánt helyre a bulletet a mozgató kurzorral, ami a bullet jobb közepén jelenik meg. A bulletek a létrehozásuk sorrendjében számozódnak. A sorszámukra kattintva törölheti őket.  Ügyeljen a fentebb említett törlési szabályra! A bullet alsó sarkában megjelenik egy kicsi pipetta. Ezen kattintva egy szín és átlátszóság kiválasztó jelenik meg. A bullet színét és átlátszóságát azonban csak a szerkesztő eszköztár átmeneti felfüggesztése alatt tudja megváltoztatni. A pipettán való újbóli kattintással eltüntetheti a szín és átlátszóság kiválasztót.





8



Sstickies beillesztése

Kattintson a Sticky gombra az eszköztáron. Mielőtt a gombra kattint, el kell helyeznie a kurzort ahová szeretné beilleszteni. A beillesztést követőn húzza a kívánt helyre a bulletet a mozgató kurzorral, ami a sticki-bullet  és a fejléce között jelenik meg. Megadhat egy sticky feliratot vagy se. A sticki létrehozásának a dátuma automatikusan beíródik, valamint a sticky sorszáma szintén a létrehozás sorrendjében jön létre. A   sorszámukra kattintva törölheti őket.  Ügyeljen a fentebb említett törlési szabályra! A stickik alján egy szín és átlátszóság kiválasztót láthat. A sticki színét megváltoztathatja szerkesztőmódban is, az átlátszóságát csak amikor a szerkesztőt átmenetileg kikapcsolta. Csak a sticki törzse WYSWYG  szerkeszthető. Ha teljes lap szerkesztés módban van, a sticky fejléce és a dátuma is megváltoztatható, azonban ez a változtatás nem fog megjelenni sem a  navigációs eszköztáron (ha használja) sem pedig az Oldalsáv listában.  A stickiek átfedhetik egymást, azonban mindig az utolsó lesz legfelül. Húzza el átmenetileg , ha nem tudja elolvasni a másik szövegét. Legyen óvatos szerkesztés közben, mivel a sticky körül megjelenik a beépített Húz/Átméretez keret, inkább törölje a stickit, ha nem teljesen biztos abban, hogy nem húzta el ezzel véletlenül. Használja a sticki saját húz/átméretezési lehetőségét, az utóbbi a sticki jobb sarkában jelenik meg. A stickit összecsukhatja ikonra kattintással, a sticky fejlécében, akár szerkesztő módban van akár átmenetileg a szerkesztőt letiltotta.

4
Editable sticky text Menjünk a #S1






Kérdések Válaszok beillesztése

Kattintson vagy a Kérdés - Válasz gombra az eszköztáron. Mielőtt a gombra kattint, el kell helyeznie a kurzort ahová szeretné beilleszteni.. Ezeket a szekciókat nem tudja mozgatni, azonban a teljes tartalmuk WYSWYG szerkeszthető.

(* Ld. példák a lap elején - formázott kérdés válaszok)




Könyvjelzők beillesztése

Kattintson a Könyvjelzők gombra az eszköztáron. Mielőtt a gombra kattint, el kell helyeznie a kurzort ahová szeretné beilleszteni. Megadhatja a könyvjelző szövegét a kiválasztott szöveg alapján, vagy üresen hagyhatja a feliratot. Az utóbbi esetben csak a könyvjelző ikon kerül  beillesztésre. A szöveg kijelölésének a szabályait ld. fentebb.  

(* Ld. példák a lap elején - formázott könyvjelzők)


Ez a funkció nem ugyanaz, mint a horgony könyvjelzők beillesztése. A legfontosabb különbség az, hogy ebben az esetben a dokumentum egy adott pontját jelölheti meg, a könyvjelző megjelenik az Oldalsávon, ahonnan ide vissza ugorhat.



Jegyzet hivatkozások beillesztése

Kattintson a Jegyzet hivatkozás gombra az eszköztáron. Mielőtt a gombra kattint, el kell helyeznie a kurzort ahová szeretné beilleszteni. A szöveg kijelölésének a szabályait ld. fentebb. Megadhatja a könyvjelző szövegét a kiválasztott szöveg alapján, vagy üresen hagyhatja a feliratot. Ezt követőn meg kell adjon egy hivatkozást, ami egy érvényes URL, a dokumentumban elhelyezett könyvjelző (id vagy horgonynév), vagy egy egy utasításos  JavaScript vagy függvény lehet.

A hivatkozást mindenképpen meg kell adnia, így amíg egy érvényes értéket nem adott, addig nem tud továbbhaladni.  Hogyan illeszthetők be érvényes hivatkozások ld. később a the WYSWYG szerkesztés - Hivatkozások beillesztése fejezetben.
10


(* Ld. példák a lap elején - jegyzet hivatkozások és a lap alján Jegyzetek)


Lap eszközök

Az eszköztárnak erről a részéről választva különféle dokumentum olvasást segítő elemeket illeszthet be, illetve különféleképpen elmentheti a dokumentumot.

  1. Tartalomjegyzék készítés az elhelyezett címsor stílusokból. Választhatón vázlat nézetet is generálhat a dokumentumtörzsben, ami azt jelenti, hogy a címsorok alatti szövegrészletek összecsukhatóvá és kinyithatóvá válnak.
  2. Web navigációs hivatkozások beillesztése. Kitöltheti és be is illesztheti a navigációt a dokumentumba. Ha csak létrehozza feltölti a navigációs LINK tagokat, ezek csak a Site navigációs eszköztáron fognak megjelenni. Ezek a LINK tagok a keresőszolgáltatások számára nyújtanak információkat. Ha a dokumentumba is beilleszti őket, a felhasználó számára is vizuális segítséget nyújt az eligazodásban. Vezetheti a felhasználó figyelmét egy olvasási sorrendet javasolva.
  3. Saját CSS stíluslap csatolása. A saját stíluslapját vagy stíluslapokat csatolhat a nyersen szerkesztett dokumentumhoz, vagy bármelyik dokumentumhoz.
  4. Lap mentése. 5 féleképpen elmentheti a dokumentumot. (* Ld. Lap mentése, újratöltése - az Induló lapon)

Tartalomjegyzék készítés címsorokból

Kattintson a  Tartalomjegyzék gombra az eszköztáron. Mielőtt ide kattint, nem kell a kurzort elhelyeznie sehova!

A tartalomjegyzék a dokumentum adott pontjára lesz beillesztve.


Ha címsorok segítségével strukturálta a  dokumentumot, ami egyébként egy nagyon hasznos  segítség az olvasásában, illetve a jelenlegi keresőoptimalizálási vezérelvek betartása szempontjából is fontos lehet, ld: guidelines of SEO, ennek a gombnak a megnyomása segítségével Tartalomjegyzéket generálhat ezekből a címsorokból. A Tartalomjegyzék elkészítése  akkor javasolt, amikor már véglegesítette a dokumentum szerkezetét, feltehetőleg több címsort már nem fog beilleszteni. Azonban ha elkészítette már a Tartalomjegyzéket, de hozzá akar még adni újabb címsorokat, lehetőség van újbóli tartalomjegyzék készítésre, az előző törlését követőn. A Tartalomjegyzéket az előtte levő ikonra kattintva törölheti. Az elkészített Tartalomjegyzéket összecsukhatja vagy kinyithatja, azaz láthatóvá teheti vagy eldughatja. Továbbá szintén összecsukhatja vagy kinyithatja azokat a címsorokat, amelyek alatt továbbiak találhatók. Egy ikont jelenik meg Tartalomjegyzék címsorok szövege mögött azokon a helyeken ahol összecsukható, és amennyiben a címsor összecsukott állapotban van egy ikon jelzi, hogy kinyitható.


Választhatón vázlat nézetet készíthet a dokumentum törzsben. A vázlat készítés azt jelenti, hogy a törzsdokumentumban a címsorok alatt elhelyezkedő szövegrészleteket összecsukhatóvá/kinyithatóvá teszi, segítve ezzel a könnyebb olvashatóságot. Egy ikont jelenik meg címsorok szövege mögött azokon a helyeken ahol összecsukható, és amennyiben a címsor összecsukott állapotban van egy ikon jelzi, hogy kinyitható.

Egy hátrány, hogy a szerkesztő jelenlegi verziójában ezt a vázlat nézetet, ha egyszer létrehozta, később már nem tudja törölni. Nem annyira zavaró azonban, mivel nem befolyásolja a Tartalomjegyzék többszörös létrehozását. A szövegtörzsbe újonnan beillesztett címsorok hozzáadódnak a vázlatnézethez.

Ez a funkció nem ugyanaz, mint amikor megnyitja az Oldalsávot és a Címsor listára kattint. Az utóbbi csak a dokumentumtörzsben elhelyezett címsorokat listázza, bármelyiket kiválasztva közülük az Oldalsávban a dokumentum azon pontjára navigálhat. Az oldalsáv lista azonban nem készít tartalomjegyzéket.

9

Amikor Tartalomjegyzéket készít a címsor szövegekben helyköz karakterek is vannak, lehetnek. Az összes helyköz karakter helyettesítésre kerül automatikusan egy '_' karakterre a hivatkozásokban, s a címsorok id-jében is, amik ezekre a címsorokra mutatnak, annak ellenére hogy továbbra is helyköz karaktert lát a Tartalomjegyzék felirataiban. Ezt abból a szempontból érdemes megjegyezni, hogy ezeket a hivatkozásokat kell megadni, amennyiben a későbbiekben hivatkozni akar ezekre a címsorokra, mint könyvjelző. A legegyszerűbb kimásolni ezeket a hivatkozásokat az Oldalsávból. (ld. alább könyvjelző hivatkozások megadása)



Web Navigáció és Hivatkozások beillesztése

Kattintson a Web Navigáció és Hivatkozások gombon az eszköztáron.  Mielőtt ide kattint, nem kell a kurzort elhelyeznie sehova!


Elhelyezhet vagy elhelyezhet és be is írhat a dokumentumba Globális és Vissza/Előre web navigációs elemeket, amelyek a LINK tagokhoz rendelődnek.(LINK rel="start, next, prev, content, chapter, section, subsection, index, glossary, author, copyright, help, alternate...)


Ez a lehetőség kompatibilis és együtt használható a Site navigation bar 1.1.3 bővítménnyel: https://addons.mozilla.org/hu/firefox/addon/1949


Telepítenie kell ezt a kiegészítőt is, ha használni akarja.

A kiválasztott navigációs elemek az alábbi táblázat szerint lesznek a navigációs eszköztárhoz rendelve.

A Site navigation bar bővítmény segítségével azon az eszköztáron a megfelelő menüpontokra kattintva szintén navigálhat a dokumentumban, illetve a megadott linkek-re.

  



(* Kattintson az alábbi táblázatban elhelyezett linkeken, amely megmutatja, hogyan tud együttműködni a Site navigation bar eszköztárral, ha előzetesen telepítette)


 Site Navigation Eszköztár és LINK elem táblázat
VálaszthatóNavigációs elemekHozzárendelés a Site Navigation Eszköztár menühöz
LINK attribútum
Induló lap
Globális navigáció felül/alulStartstart
Web térképGlobális navigáció felül/alulDocument -  Table of Contents (* teljes web tartalom)content,ToC
IndexGlobális navigáció felül/alul Document -  Indexindex
SzószedetGlobális navigáció felül/alul Document -  Glossaryglossary
Keresés
Globális navigáció felül/alul More         -  Searchsearch
LetöltésGlobális navigáció felül/alul Lastlast
SegítségnyújtásGlobális navigáció felül/alul More         -   Helphelp
SzerzőGlobális navigáció felül/alul More         -   Author(s)author
CopyrightGlobális navigáció felül/alul More         -   Copyrightcopyright
NyomtatásGlobális navigáció felül/alul More         -   Other versions alternate
NyelvGlobális navigáció felül/alul More         -   Other versionsalternate
Saját feliratGlobális navigáció felül/alulnincs hozzárendelve
 
    
Fel(egy szint)csak akkor jelenik meg amikor nincs előző lap
Upup
Fel(Tartalom) 
mindig megjelenik az alsó navigáción
  
Előző lapVissza/Előre navigáció felül/alul Backprev
Előző lap(nincs)Vissza/Előre navigáció felül/alul
 
Következő lap
Vissza/Előre navigáció felül/alul Nextnext
Következő lap(nincs)Vissza/Előre navigáció felül/alul  
    
Lap Title and Tartalomjegyzék
  Document  -  Chapters   (* lap Tartalomjegyzék)chapter
Címsor 1 elemek 
  Document  -  Sectionssection
Címsor 2-6 elemek  Document  -  Subsectionssubsection
Jegyzet hivatkozások
  Document  -  Appendicesappendices
Könyvjelzők/Bulletek/Stickik/Kérdések/Válaszok
  More          -  Bookmarksbookmark
Stíluslapok  Data links    -  Stylesheetsalternate

                  

(* A fentebbi listában a kiemelt elemek azokat jelzik, amely navigációs elemek előfordulnak ebben a dokumentumban, a kiemelésnek más jelentősége nincs)


Kérem ügyelje arra, ha a Site Navigation Toolbar Data links - Stylesheets menü-re kattint, ez a parancs nem az adott stíluslapra fog váltani hanem betölti azt a stíluslapot az aktuálisan fókuszált lapfülre. Mivel ez nem az Edit end Note Eszköztárhoz tartozó funkció, így erről semmilyen értesítést nem kap.  Azalternatív stíluslapot Javascriptből vagy a böngésző Nézet - Oldalstílus menüpontjával tudja váltani.


Web Navigáció és Hivatkozások gomb: Amikor rákkantint elsődlegesen ki kell választania a navigáció típusát. 


Navigációs Típusok: 6 lehetőség közül választhat, egyidejűleg csak egyet. Azonban a 3-6-ig ismétlődőn mindegyiket beillesztheti.

Figyelmeztetést kap, ha már valamelyiket kiválasztotta, illetve, ha bármelyik típust már beillesztette, és utána  az 1-2 pontokat választja. 

  1. Globális Navigáció megadása
  2. Vissza/Előre Navigáció megadása
  3. Globális Navigáció beillesztés a lap tetejére
  4. Globális Navigáció beillesztés a lap aljára
  5. Vissza/Előre Navigáció beillesztés a lap tetejére
  6. Vissza/Előre Navigáció beillesztés a lap aljára

Miután a navigáció típusát kiválasztotta, rendre kiválaszthatja az elemeit  A navigációs típusokat csak a fenti lista szerint választhatja, az elemeit pedig szintén egy előre meghatározott listából.


1., 2 ...Navigáció megadása:  Ha valamelyik navigáció megadását választotta csak, a továbbiakban kiválasztott elemei, csak a LINK tagokhoz rendelődnek, a táblázatban megadott attribútumok szerint, azonban nem lesznek beírva a dokumentumba, azonban megjelennek a Site navigation bar eszköztáron.


3., 4.  Globális Navigáció beillesztés a lap tetejére és/vagy aljára  különböző elemeket tartalmazhat, s a dokumentum egy adott pontjára lesz beillesztve.


Navigációs Típus elemei:

A megjelelő választéklistából választhat, ismétlődőn, azonban egyidejűleg csak egyet

  1. Induló lap
  2. Web térkép
  3. Index
  4. Szószedet
  5. Keresés
  6. Letöltés
  7. Segítségnyújtás
  8. Szerző
  9. Copyright
  10. Nyomtatás
  11. Nyelv
  12. Saját felirat

Követnie kell a fenti lista sorrendet, mert abban az esetben is ebben a sorrendben fognak beíródni az elemek, ha más sorrendben választ. Nem szükséges azonban mindegyiket kiválasztania.


1-10 A feliratok meghatározottak és csak egyszer választhatja ki valamelyiket. Azokat az ikonokat, amiket szeretne megjeleníteni a feliratok előtt a stíluslapban kell megadnia.

(*Ld. Letölthető minta stíluslap - Induló lap - Letöltések)


11., 12. Nyelv és Saját felirat  tételek többször is kiválaszthatók.

Ha a Nyelv elemet választotta, első esetben a stíluslapban megadott nyelv feliratok között választhat, és a zászló képe, amennyiben a stílusban deklarálta úgyszintén automatikusan beillesztésre kerül. Második lehetőségképpen kiválaszthat egy zászló képet a fájlrendszerről (vagy se) és megadhatja a feliratát.

Ha a Saját elemet választotta megadhatja, mind a felirat szövegét, illetve választhat egy ikon képet a helyi fájlrendszerről. . 


5., 6.  Vissza/Előre navigáció felülre vagy alulra automatikusan a dokumentum adott pontjára kerül beillesztésre.


Navigációs típus elemei:

A alábbi választéklistából választhat, egyidejűleg egy elemet kijelölve. 


Fel(egy szint)      Nincs benne a választéklistában, de automatikusan megjelenik alul vagy felül, vagy mindkét helyen ha az Előző lap(nincs)

Fel(Tartalom)      Nincs benne a választéklistában, de az alsó navigációban mindig megjelenik. 

    1. Előző lap
    2. Előző lap(nincs)
    3. Következő lap
    4. Következő lap(nincs)

Alár a Globális navigációt akár a Vissza/előre navigációt választotta, minden eleméhez meg kell adnia egy hivatkozást. Amíg az érvényes link hivatkozást meg nem adta nem tudja tovább folytatni a munkáját. Hogyan illeszthetők be érvényes hivatkozások ld. később a the WYSWYG szerkesztés - Hivatkozások beillesztése fejezetben.

11



Saját stíluslap hozzáadása

Kattintson a  Saját stíluslap gombon az eszköztáron. Kiválaszthat egy  .css fájlt a helyi fájlrendszerről a Fájl választó párbeszéd ablakon keresztül.

Figyelmeztetést fog kapni arról, hogy a stíluslapban meghatározott képeket  másolja a megfelelő helyre, mert ez a szerkesztő nem tudja átmásolni azokat.


Amennyiben egy saját stíluslap használatát tervezi, ajánlatos letölteni a jelen lap minta stílusát, (sty_turquoise.css- Induló lap - Letöltések), amelyben összehasonlíthatja, hogy melyek azok a részek amelyek megfelelnek illetve megváltoztathatók az alap stíluslapnak megfelőlen, sty_bullet_sticky.css és sty_bullet_sticky_ie.css. E két utóbbi stíluslap mindig hozzá lesz illesztve a szerkesztett dokumentumához a szerkesztő első bekapcsolásakor, amennyiben a dokumentum még nem tartalmazza azokat. Az alap stíluslapok tartalmazzák az összes képet és beállítást, ami a stickik, bulletek, kérdés válasz szekciók, könyvjelzők,  tartalomjegyzék, navigáció formázásához szükséges. Az alapértelmezett stíluslap a  Firefoxban való olvasáshoz a sty_bullet_sticky.css, a másik IE-ben való megjelenítésre szolgál.

Kérem, NE MÓDOSÍTSA AZ ALAP STÍLUSOKAT! Mindkét stíluslap és a szükséges képek mentésre kerülnek amikor elmenti a dokumentumot.

A kaszkádolt stíluslapok szabályai szerint, mindig az utoljára alkalmazott stílus szabály lesz érvényes egy adott elemen. Így a csatolt stíluslapok sorrendje nagyon fontos! Azaz, ha az Ön által csatolt stíluslap tartalmazza ugyanazt a stílusszabályt, ami az alap stílusban is benne van, azonban Ön azt egy kissé megváltoztatta, és a stíluslapot az alapstílust követő sorrendben csatolja a dokumentumhoz, az Ön által megadott szabály lesz érvényben!  Ügyeljen erre, és legyen óvatos! 

Több stíluslapot is csatolhat, de ügyeljen arra, hogy mindig az utoljára csatolt lesz az első, ami az alapstílust követi. Nem tudja törölni a dokumentumhoz hozzárendelt stíluslapokat ezzel a szerkesztővel.   Használjon bármilyen html szerkesztőt, vagy a Firebug HTML panelének Elem  Törlés jobb egér menüpontját, a csatolt stíluslapok törléséhez.



WYSWYG Szerkesztés

Az Edit and Note eszköztárnak ez a része  nagyon hasonlít bármilyen szokványos WYSWYG  szerkesztő eszköztárhoz. Néhány egyszerű akció gombot,  és  néhány úgynevezett menü gombot tartalmaz.  Az utóbbiak azok, amelyeknek a jobb-közép részén egy lefelé mutató nyíl  található.  A lefelé mutató nyílon kattintva egy ahhoz a gombhoz tartozó menüt nyithat meg. 


Ha az eszköztár nem fér ki a képernyőjén ez a rész gördíthetővé válik.


Mutasson az egérrel a visszafelé nyílra az eszköztár ezen részének az elején, vagy a végén az előre mutató nyílra. Az eszköztár gördíteni fogja magát. 


Az eszköztár első része a szokványos szerkesztési funkciók végrehajtási lehetőségeit tartalmazza


Kivágás

Másolás

Beillesztés 

(* Ha a fenti műveletek nem működnek a böngészőjében, olvassa el a biztonsági beállításokra vonatkozókat. http://www.mozilla.org/editor/midasdemo/securityprefs.html)


Visszavonás

Mégis

Formázás eltávolítása (ki kell választania előbb, aminek a formázását vissza akarja vonni.)



Az eszköztár második része néhány HTML típusú szerkesztési lehetőségeket tartalmaz


Blokk formázás

A menü gomb nyílon kattintva egy legördülő menü jelenik meg, ami néhány Blokk formázó parancsot tartalmaz. 


Amikor a kurzort a dokumentumnak valamilyen üres részére helyezi az  MSWord-el ellentétben nem feltétlenül egy bekezdésbe fog írni. Ahhoz hogy egy bekezdésbe írjon, először meg kell nyomnia a Bekezdés blokk formázó parancsot.  Az írás típusát szintén a Firebug bekapcsolásával ellenőrizheti.   Nyissa meg a Firebug HTML panelét, és válassza az elem vizsgálata gombot a Firebug felső ikonjai közül. Az írás típus differenciát ellenőrizheti úgy is, ha a stíluslapon meghatározta a bekezdés megjelenését. 


Ha egy division blokk elemet kíván beilleszteni válassza ezt a menüpontot.


Létre tud hozni címsorformázást a Címsor 1-6  menüparancsok kiválasztásával. Helyezze a kurzort annak a szövegnek az elejére, vagy valahol a szövegbe, amelyet címsorrá akar alakítani és válasszon egy címsor szintet a listából. A címsor szintek az alapértelmezett formátumnak megfelelőn jelennek meg, illetve az Ön által megadott saját stíluslap alapján.  



Elem attribútumok beillesztése

A menü gomb nyílon kattintva egy legördülő menü jelenik meg, ami néhány elem attribútum beillesztésére szolgáló parancsot tartalmaz.  Ez az  lista, csak néhány fontos és gyakrabban használt attribútumot tartalmaz.

Először helyezze a kurzort arra a pontra, amelyik feltételezett elemre a kiválasztott attribútumot szeretné beilleszteni.  Általában amikor  a kurzort valahová az írott szövegbe helyezi, először a hozzá legközelebb eső, a szöveget tartalmazó szülő elem kerül meghatározásra.  Ez általában bekezdés, division, td, vagy egy anchor elem lehet. Ha pl. egy linkre helyezi a kurzort, közvetlenül az az elem lesz meghatározott.  Értesítést kap arról, hogy pontosan melyik elem került kiválasztásra. Válaszolhat arra, hogy ténylegesen arra, az elemre kívánja elhelyezni az attribútumot, vagy a Mégsem gombbal visszavonhatja a műveletet. Ha az aktuálisan kijelölt elemnek van további szülő eleme, amelyre az attribútumot  szintén elhelyezheti, eldöntheti ismét, hogy kívánja az attribútumot arra az elemre megadni vagy se.

( Például: Amikor egy class vagy rel attribútumot kíván elhelyezni egy A tagon, ami egy IMG tagot tartalmaz:  Először az IMG tag  lesz meghatározva, azonban, ha törli a műveletet az A tag lesz felajánlva.  Ugyanez történik, amikor Ön egy TD elembe  helyezi a kurzort, de id, width, height, class vagy inline style attribútumot a TABLE elemnek  szeretne adni inkább.)

Ha végezetül  Mégsem gombot nyom, semmi nem fog történni, ha OK-t választ meg kell adnia az attribútum értékét.


Pillanatnyilag a szerkesztő nem tartalmaz semmilyen beépített segítséget, milyen inline stílus definíciókat lehet beilleszteni, ebben egy kissé járatosnak kell lennie.  Ha rossz  definíciót ad meg semmi nem lesz beillesztve. Törölheti az előzőleg beírt attribútumot, ha újra kiválasztja az elemet és az attribútum értékébe  nem ír semmit.  A Firebug segítségével úgyszintén ellenőrizheti a beírt attribútumokat. Használja a Firebugba beépülő CodeBurner kiegészítőt, ami kézhez álló HTML és CSS segítséggel szolgálhat: http://tools.sitepoint.com/codeburner/

Az id-ket és ajánlott a class neveket is a helyköz karakter helyett '_'-el helyettesíteni.



A negyedik rész a klasszikus karakterformázó eszközöket tartalmazza


Betűtípus

A menü gomb nyílon kattintva egy legördülő menü jelenik meg, ami néhány betűtípus nevet tartalmaz.


Pillanatnyilag a leggyakrabban használt 6 betűtípus közül tud választani.







Betű méret

A menü gomb nyílon kattintva egy legördülő menü jelenik meg, ami az elérhető betűméret beállítási lehetőségeket tartalmazza.

Ha megváltoztatta a böngésző minimális betűméret beállítását az Eszközök menü-Beállítások-Betűk Színek-Haladó fülön, vagy NoSquint kiegészítőt is használ, a betűméret beállítás nem fog jól működni! Legalábbis úgy tűnik, mintha nem működne. Azaz a betűméret helyesen beállítódik, nem jelenik meg helyesen.
 






Félkövér

Dőlt

Aláhúzott

Áthúzott

Alsó index

Felső index       

Háttérszín

Szöveg szín

A háttérszín vagy a szövegszín kiválasztó gombon kattintva egy színválasztó rácsból kiválaszthatja a megfelelő színeket. Mindkét gomb alsó sarkában egy pici négyzetet láthat, amely az utoljára kiválasztott színt mutatja. Eltávolíthatja a formázást, a kijelölésen a Formázás eltávolítása gomb segítségével. 










Bármelyik fenti gomb használatához jelöljön ki először valamit!


A következő rész a bekezdések formázására szolgál


Bekezdés igazítás

A menü gomb nyílon kattintva egy legördülő menü jelenik meg.


Helyezze a kurzort a formázandó bekezdés elejére vagy a szövegbe és válasszon a lehetőségek közül.





Behúzás növelése

Behúzás csökkentése

Számozás (Számozott lista)

Felsorolás (Bulleted lista)

Ha a felsorolás lista alapértelmezett megjelenítését meg szeretné változtatni, használjon stíluslap formázást.  Alapértelmezésben nem tud használni összetett listát, és folyamatos lista sorszámozást.  


A hatodik rész szintén  HTML elemek beillesztésére szolgál


Tábla beillesztése

Beszúrhat és formázhat (az Elem Attribútumok beillesztése segítségével) egyszerű táblázatokat.

Nem tud végrehajtani bonyolultabb cella egyesítő és szétválasztó műveleteket. Valamint nem tud kijelölni sorokat és oszlopokat, s törölni sem tud ezzel a szerkesztő verzióval. Kísérletezhet a törléssel a Firefox beépített tábla szerkesztőjével, ami egy kicsit kockázatos és trükkös. ELőször egy üres táblán próbálkozzon. Nem tudja visszavonni a tábla beszúrás műveletet sem.


Amikor a fenti gombon kattint egy Tábla beszúrása párbeszéd ablak jelenik meg. Nagyon hasonlón néz ki, mint a Dreamweaver tábla beszúrás párbeszéd ablaka.

 



Adja meg először a sorok és az oszlopok számát

Adja meg a tábla szélességét pixel-ben vagy %.-ban

(Később egyedileg is méretezheti a táblázat oszlopait az Elem Attribútumok beillesztése segítségével)

Meghatározhatja a cellák közötti helyközöket, és behúzást.




Megadhatja, hogy legyenek-e fejlécek és ha igen akkor hol helyezkedjenek el.


ez egy egyszerű tábla
fejléc1fejléc2
fejléc2ide írjon





Megadhatja hogy legyen-e tábla felirat és ha igen hol (fent, lent, balra, jobbra)


Az  Én feliratom jobb oldalon
ide írjon
ide írjon
ide írjon
ide írjon



Elfogadhatja a táblázat beszúrását vagy törölheti.



Miután beillesztette a táblázatot, formázhatja a táblát, és írhat a cellákba ahol a jelzett szöveget látja. Kattintson a cellába amelynek a stílusát  vagy szélességét szeretné beállítani és használja az Elem Attribútumok beillesztése menü gombot. Az egész táblát is formázhatja, valamint WYSWYG szerkesztheti a cellák tartalmát.


Ez az én minta táblám felirata alul
az én fejlécem
fejlécem: Az egész tábla szélessége width 100%
width 10%
width 90%


Vízszintes vonal beillesztése Elválasztó vonalat tud szúrni a szövegbe. Az elválasztóvonalat szintén formázhatja a stíluslapon.  Ha egy színt szeretne adni a vonalnak,  jelölje ki a vonalat és kattintson a szövegszín kiválasztó gombra. Sajnos nem tudja méretezni a vonalat a Firefox beépített méretezőjével.  Ha törölni kívánja, jelölje ki a vonalat és nyomja meg a delete gombot a billentyűzeten. (* A vonal kijelölése kissé nehézkes, a kijelölő négyzeteket sajnos nem látja, így próbálkozzon, addig amíg a kiválasztott szín meg nem jelenik, vagy törölni nem tudja a vonalat.)




Könyvjelző beillesztése

Hasonlón, a formázott könyvjelzők, vagy jegyzet hivatkozások beillesztésénél, leírtakhoz, kiválaszthat egy szövegrészlet és létrehozhat egy A tagot a kijelölt szöveg körül. Ügyeljen a kijelölési szabályokra! A kiválasztott szöveg lesz az alapértelmezett könyvjelzőnév.  Megváltoztathatja a kijelölt szöveget, azonban ügyeljen arra, hogy ebben az esetben a kijelölt szöveg az Ön által megadott szövegre lesz cserélve. Ha semmi nem volt kiválasztva, nem fog történni semmi, azonban nem kap róla értesítést. A kijelölt szövegben levő helyköz karakterek automatikusan '_' karakterre lesznek cserélve.

Ez a parancs nem ugyanaz, mint amikor formázott könyvjelzőt helyez el a szövegben. A legfontosabb különbség hogy ezzel a paranccsal olyan könyvjelzőket helyezhet el a szövegben, amikre a linkek beillesztésekor hivatkozhat a dokumentumon belül (u.m #konyvjelzo_nev)  vagy a dokumentumon kívül a teljes URL megadásával. (u.m. file:///C:/dokumentumnev.htm#könyvjelző_név, http://domain/dokumentumnev.htm#könyvjelző_név) 

Ha ékezetes szövegből készít könyvjelző neveket probléma lesz az ékezetes könyvjelzők-re való belső könyvjelző hivatkozásoknál. (#konyvjelzo_nev). Ennek a problémának a következő kikerülési lehetőségei kínálkoznak.

  1. Ld. alább  Hivatkozások beillesztése 1.b. Nyissa meg az Oldalsávot, navigáljon az Oldalsávból az adott helyre a dokumentumban, másolja le a címsorból a teljes URL-t és ezt adja meg a hivatkozás beillesztés gomb magnyomását követő prompt párbeszédablakban, ne a #könyvjelző_név formátumot használja.
  2. Létrehozhat úgy is könyvjelzőket, hogy nem jelöli ki a szöveget, csak elhelyezi a beillesztési ponthoz a kurzort, s egy ékezetek nélküli szöveget ad meg a könyvjelző nevének. (A helyközök automatikusan '_' -re lesznek cserélve a könyvjelző létrehozásakor, erre nem kell ügyelnie!)

(* megjegyzés: Ez csak a magyar nyelvű vagy ékezetes karaktereket használó verziókkal probléma, az URL és az UTF karakterek nem megfelelő kódolásából adódik, különösen a könyvjelző navigációkor, ennek kimunkálása egy jelenleg is futó Mozilla/Firefox fejlesztési projekt.

Ebben a dokumentumban szándékosan használtam ékezetes karaktereket ld. pl. formázott kérdés válaszok, amely linkek, ha a fentebbi módon 1. , azaz a teljes URL beírásával lettek létrehozva,  a mentés után jól fognak működni, tekintettel a mentéskori relatív hivatkozások létrehozására.  Illetve szándékosan hagytam benne az angol nyelvű könyvjelzőnevet Bullet 10, 11)



Kép beillesztése

Beilleszthet egy képet a fájlrendszerről vagy egy külső hivatkozásról (URL).

Az alábbi prompt párbeszéd ablakban megadhatja a kép URL címét vagy, ha Mégsem-et  választ a Fájl kiválasztó párbeszéd ablakban választhat a lokális fájlrendszerről. 


Ha nem választ semmit értesítést kap, hogy semmi nem lett kiválasztva, és nem lesz beszúrva semmi.

Kérem, hogy NE VÁLASSZON KÉPET OLYAN KÖNYVTÁRBÓL AMINEK A NEVE ÉKEZETES KARAKTEREKET TARTALMAZ!  A helyközök használata a könytárnevekben nem olyan nagy probléma, azonban javaslom, hogy olyan könyvtárneveket használjon amelyek neve nem tartalmaz ékezetes karaktert, és a helyközök is helyettesítve vannak például '_' karakterrel. 



Hivatkozások beillesztése

Válasszon ki valamit ami a link felirata lesz. Amikor a gombot megnyomja egy prompt párbeszéd ablakban 3 típusú link hivatkozást adhat meg. 


1.    Adhat egy érvényes URL-t

1.a  Adhat egy  mailto://vala.ki@domain.code [2-6 char]

1.b  Hivatkozhat itt egy lokális fájlra, amihez könyvjelzőt is megadott

       file:///drive:/dokumentumnev.htm#könyvjelző_név

    

  A Mégsem gomb megnyomásakor, a Fájl kiválasztó párbeszéd ablakban választhat a lokális fájlrendszerről. 


2.   #könyvjelző vagy egy id

3.   javascript:foo("param1","param")  javascript:foo('param1')  javascript:foo()     javascript:alert('HI')


A megadott URL, mailto, könyvjelző szintaxisát a program ellenőrzi mielőtt elfogadásra kerül. A JavaScript kódnak csak a nyers formátuma kerül ellenőrzésre, a  beírt utasítás nem kerül mélyebb értelmezésre! Ügyeljen erre a megadásánál!


Amikor a Hivatkozás beszúrása prompt párbeszéd ablak megjelenik semmit nem tud már tenni a böngészőben, amíg az értéket be nem írta, és az elfogadásra, vagy elutasításra nem kerül. Így amikor például egy URL hivatkozást készül beírni, célszerű a hivatkozás beillesztése gomb megnyomása előtt a hivatkozni kívánt URL címet először megnyitni egy másik lapfülön, vagy lemásolni a hivatkozást a könyvjelzők közül először a vágólapra, majd a hivatkozás beillesztése gomb megnyomása és a párbeszédablak megnyitását követőn oda közvetlenül a vágólapról az URL-t bemásolni. Továbbá, sajnos a Fájl kiválasztó párbeszéd ablakban nem tud hozzáilleszteni a kiválasztott fájlnévhez egy adott könyvjelző hivatkozást, így egy kis trükkel azt a prompt párbeszéd ablakban tudja csak megadni. ld. fentebb 1.b. Nyissa meg azt a lokális fájlt amihez könyvjelzőt akar adni egy új lapfülön, navigáljon a könyvjelzőre, másolja a teljes URL-t a címsorból a vágólapra, nyomja meg a hivatkozás beillesztése gombot, és másolja be a prompt  párbeszédablakba a teljes URL  hivatkozást.   

Amikor egy könyvjelzőre hivatkozik a beíráskor - ügyeljen arra, hogy az id-kben a helyköz  helyettesítve legyen '_'-re, illetve szintén ügyeljen erre  amikor egy könyvjelző névre hivatkozik, akkor is ha azok nevében ténylegesen helyköz karakter jelenik meg. A hibák lekerüléséhez használja az Oldalsáv panelt.  Az oldalsáv listázza az összes elhelyezett könyvjelzőt, és van egy lehetőség amivel a Oldalsávban a megfelelő elemre jobb gombra kattintva kimásolhatja a vágólapra a megfelelő id-t vagy könyvjelző nevet. Utána ezt beillesztheti a hivatkozás prompt párbeszéd ablakába. (* Ld. alább Oldalsáv fejezet)

Ne felejtse el hogy a sticikbe is beilleszthet linekeket!

A szövegben és a stickikben is hivatkozhat a belső elemekre az id-jükkel. ( n a számukat jelenti)


bulletek#Xn
stickiek#Sn
formázott könyvjelzők
#Bn
kérdések#Qn
válaszok#An
jegyzet hivatkozások
#Nn



Hivatkozások eltávolítása      

Ha szeretné eltávolítani az előzőleg megadott hivatkozást, jelölje ki majd nyomja meg ezt a gombot.                      






Oldalsáv használata

Edit and Note bővítmény másik erőssége az Oldalsáv.


Az Oldalsáv ki/be gomb ki illetve bekapcsolja az oldalsávot az aktuális állapotától függőn. 

Megnyithatja az  Edit and Note Oldalsávot a böngésző Nézet Oldalsáv menüjéből, vagy ha az oldalsáv már meg van nyitva a panelek legördülő menüből.


Az oldalsávot nem csak azokon a lapokon tudja használni amit éppen szerkeszt! Az Oldalsáv megjeleníti bármely  lapon elhelyezett címsorokat és könyvjelzőket!


Amikor megnyitja az Oldalsávot tanácsos frissíteni az aktuális Oldalsáv nézetet, hogy a megfelelő adatokat lássuk. Ez alapvetőn azért van, mert  előfordulhat olyan eset,  amikor vált a lapfülek között miközben az Oldalsáv megnyitott állapotban van.  Így amikor lapfület vált az Oldalsáv adatai automatikusan nem frissülnek! Ezt Önnek kell megtenni,  hogy éppen az aktuálisan nézett ablak adatait listázza az Oldalsáv.  


 Oldalsáv eszköztár 6 nézet lehetséges az Oldalsávon, amit gombokkal válthat. A választott nézettől függően az oszlopfeilratok változnak.


Szinte majdnem minden nézetben rendezheti az elemeket az oszlopfejlécre kattintva növekvő vagy csökkenő sorrendbe, és megszűrheti az Oldalsáv alján látható Szűrő boxban.


Nézetek váltása: (kattintson a képeken - nagyítás)


  Mindent Mutat gombra az összes elem listáját láthatja a létrehozásuk sorrendjében.
Van egy oszlopválasztó ikon az oszlopok jobb sarkában, amellyel kiválaszthatja, melyik oszlopot akarja látni vagy eldugni.


Bullet-Sticky lista gomb az oldalon elhelyezett összes  bulletet és stickit listázza az elhelyezés sorrendjében. Rendezheti vagy szűrheti azokat  (kattintás- nagyítás)

rendezés típus szerint

rendezés szín szerint

rendezés felirat szerint


Kérdés-Válasz lista gomb az  oldalon elhelyezett összes kérdést, választ listázza az elhelyezés sorrendjében. Rendezheti vagy szűrheti azokat





Könyvjelző lista gomb az oldalon elhelyezett összes könyvjelzőt listázza, az elhelyezés sorrendjében. Rendezheti vagy szűrheti azokat

(kattintás- nagyítás)

könyvjelzők szűrése



 Jegyzet hivatkozás lista gomb az oldalon elhelyezett összes jegyzet hivatkozást listázza, az elhelyezés sorrendjében. Rendezheti vagy szűrheti azokat




  Címsorlista gomb az oldalon elhelyezett összes jegyzet

hivatkozást listázza. Nem tudja rendezni és szűrni sem.

 

Mindegyik nézetben rendelkezésre áll  egy jobb-klikk Másolás

menü, amivel a vágólapra tudja másolni a kijelölt elem id-jét, 

amit beilleszthet Hivatkozás beillesztése párbeszédablakba.


Kiválaszthatja bármelyik elemet és akár a jobb gombbal akár a

bal gombbal való kattintásra az illető elemre navigálhat a főablakban.



Amikor megnyitja az Oldalsávot sem a stickik sem a bulletek nem ott fognak megjelenni, ahová helyezte őket. Ez azért van mert a főablak mérete igazodik  a megnyitott Oldalsáv méretéhez. Kattintson a kívánt stickin vagy buletten ahová pozicionálni szeretne, majd zárja be az Oldalsávot vagy Oldalsáv kapcsolóval (ha AOIS eszköztárat használ) vagy egyszerűen nyomja meg az F4 billentyűt.. A stickik és a bulletek a megfelelő helyen fognak megjelenni. Hasonló történik amikor beilleszti a Tartalomjegyzéket, vagy összecsukja azt. Azután helyezze el a bulletteket miután véglegesítette a tartalom jegyzéket, illetve ha az összezárt állapotban van nyissa ki , minden  bullet és sticki a megfelelő helyen lesz újra. (Ez egy kicsit zavaró lehet, azonban hatalmas munkát igényelne, mind a bulettek, mind a stickik pozíciójának az ismétlődő újraszámítása, minden tartalomjegyzék vagy Oldalsáv összecsukás/kinyitás művelet esetén?)



FONTOS MEGJEGYZÉS: Ha már telepítette az Edit and Note eszköztárat kísérletezhet vele ezen a lapon is! Elmentheti ezt a lapot de csak a lokális fájlrendszerre. Nincs semmilyen korlátozás hogy beillesszen vagy beleírjon bármit ebbe a dokumentumba! Ez különösen fontos lehet azok számára akik esetleg szeretnék a későbbiekben továbbfejleszteni! Vagy egyszerűen csak a helyi meghajtókról szeretnék olvasni (off-line).  Nincs semmilyen funkció letiltva,  tehát mozgatni tudja, átméretezni, törölni az  elhelyezett elemeket akkor is, ha nem rendelkezik még az eszköztárral. Amíg nem telepítette az eszköztárat a miniszerkesztő ikont láthatja a képernyő jobb sarkában gördülni. Ha ezzel bekapcsolja szerkesztőt  minimális mértékben (szöveg) szerkesztheti a teljes dokumentumot vagy a stickiket. Ha kitörölt valami fontosat, vagy nem tudja helyreállítani, egyszerűen töltse újra az oldalt.



[1] egy adott szövegrészlet:  egy adott szövegrészlet
[2] ez az én jelgyzetem:  adjon meg valami feliratot
[3] kiválasztott szöveg a sor végére esik, helyezzen el egy jelző karaktert például:  ez egy javascript ekezetek nelkul