Módszer más intelligenciák felismerésére 
 
                                 Author and copy rigth by  Attila Foldes (HUNGARY)*
 
                                               email:foldesa@digikabel.hu
 
                                   Kiadva: 1991, 1994,1997,2002 magyar nyelven.
                                                          CD készült:2008.
Vajon miért sikertlen minden eddigi próbálkozásunk más intelligenciák felismerésében?
Mi lehet az oka?
Három lehetőség mutatkozik:

    a/ Vagy egyedül vagyunk a kozmoszban, legalább is a kozmosz ezen részén.
 
   b/ Vagy az idegen civilizáció nem hasonlít a miénkhez ezért más jeleket keres, mint a miénk.

   c/ Vagy, a civilizáció nem kíván kapcsolatot létesíteni velünk.

Vegyük sorba a pontokat. Kezdjük  mindjárt az elsővel.
Nem kezdhetjük azzal a feltevéssel, hogy egyedül vagyunk, mert ebben az esetben nincs értelem más intelligenciák után kutatni.
Ha az idegen intelligencia elrejti magát akkor a c/ pont teljesül. Mi feltételezzük, hogy az idegen intelligencia fejlettebb, mint mi most.

Ha léteznek ezek az intelligenciák azok olyan üzenő utat is választhattak, amelyre mi nem is gondolunk. Figyelembe véve ezt a lehetőséget, felmerülhet, hogy  csak azoknak szól az üzenet, akik a vételre eléggé érettek.

( Más szóval, csak olyan civilizáció tudja elolvasni az üzenetet, amely már a kozmoszba kilépett).
Ebben az esetben olyan üzenetet kell keresnünk, amely további utat mutat a kozmoszba, egyben utat mutat a földi minták megváltoztatására is. Ez komoly nehézség, mert adott esetben túl kell lépnünk sáját technikai, technológiai határainkat.
 
       Az ilyen üzenet elfogadásához fel kell nőnünk. Ez nem egy kellemes eljárás részünkre.  
 
Most csak a b/ pontot vegyük figyelembe, mint érvényeset.
Összhangban a b/ ponttal olyan üzenet várható, amely biztosan eltér attól, amelyet mi várunk (Pl. SETI, feltételezi, hogy csak rádióüzenet lehet)

Két fő módszere lehet a kapcsolat létrehozásának. Az egyik rádióhullámok alkalmazása, a másik az ür eszközök - szondák - használata. Az üreszköz még üzemképtelen állapotban is hírt ad a küldő fejlettségéről. Amennyiben egy fejlettebb ürhajó - mi elképzelni sem tudjuk milyen - megjelenne, nem hinnénk el, hogy létezik.

Az emlősök evolúciója 65 millió éves. Ez azt jelenti, hogy egy emberi evolúcióhoz 65 millió év kellett. Ehhez képest a mi űrtechnikai civilizációnk 30 éve egy röpke pillanat csupán.  Ha feltételezzük, hogy az emberi evolúció többször visszaesett, akkor a teljes evolúciós idő több százmillió év is lehet. Ha számunkra rádió üzenetet kűldtek volna azt százmillió évig kellene folyamatosan küldeni.
 
 A gondolat hihetetlen és lehetelennek tűnik. Képzeljük el milyen módon lehetne mondjuk 65 milló évig folyamatosan küldeni a rádiójeleket!I  
 
Minden megváltozik ennyi idő alatt: Amerika földje messze elúszik Európától. A jelküldés idején még nem is létezik az a földdarab, ahol majd venni tudnák a jeleket. Ha mégis kapcsolatot szeretnénk létrehozni, akkor figyelembe kell vennünk ezeket az irdatlan hosszú időtertamokat.
 

                         Egy igazi kapcsolat főbb jellemzői:  

        1/ A jeleket folyamatosan kell adni legalább két, vagy három intelligens evoluciós   
            időtartamra. Ez 100-200 million years.   

       2/  Ezen időtartam alatt karbantartás vagy javítási nem lehet.  

       3/ The signals should be directed at regions where a civilization is most likely to have     
            developed.      

        4/ A jelek olyan civilizáció felé irányuljanak, amelyek alkalmasak a jelek értelmezésére.  

        5/ A jeleket meteorit becsapódás, vagy vulkáni tevékenység ne rombolja le.  

        6/ A rendszer önkarbantartó és önjavító legyen.  

        7/ A fogadó civilizáció legyen képes dekódolni az üzenetet.  
 

Sem az Aracibói üzenet, sem a Pioneer-10 űrszonda messze nem teljesíti ezeket a kemény követelményeket.

A mi eszközeink cél nélkül rohannak az űrben. Nem tudjuk hol van intelligens élet, de nem is tudunk olyan eszközt készíteni, vagy elképzelni, amely  100 millió évig önkarbantartó és folyamatosan adja a jeleket.
El tud Ön képzelni ilyen eszközt ?

Csak egy nálunk fejlettebb intelligencia lehet képes erre.
Ugyanakkor fel kell tennünk a kérdést:
Létezhet-e ilyen eszköz egyáltalán ?  
A válasz: Igen.  
Csak el kell szakadnunk atudomány ortodox béklyóitól.
Ha  a Holdat nézzük egy közepes távcsővel, láthatunk teljesen fiatal krátereket, 50-60 millió éveseket, de 1 milliárd éveseket is. Csak 400 éve láthatjuk ezeket a krátereket, mely idő csak egy pillanat a kozmosz időskáláján.

Vizsgáljuk meg a 7 pont alapján az egyes üzenő lehetőségeket.
Az arecibói teleszkóp kisugárzott jeleit az M13 gömbhalmaz felé irányítottuk. Semmit nem tudunk arról, hogy van-e ott magas intelligencia. A jelek 25000 évig mennek oda, és ha van válasz 25000 évig jönnek ide. De hol lesz az emberi civilizáció 50000 év múlva. Kit fog érdekelni a válasz ? Valószínűleg senkit, mert akkorra fejlett eszközökkel belelátunk a kozmoszi civilizációk életébe.

Azért, mert olyan megoldást ismerünk meg, mely ismeretlen volt eddig számunkra, meg kell barátkoznunk vele:
 
Az ember kozmoszlakóvá válása elkerülehetetlen. 
Az világos, hogy az Arecibói üzenetre válasz nem fog érkezni. Azért vizsgáljuk meg a rádiós üzenet lehetőségét.
Indulásként szögezzük le, hogy az első pontot nem tudjuk teljesíteni. A jeleket a teleszkóppal 100-200 milló évig kellene küldeni. A mi jeleink pedig 3 percesek voltak.
A rádión küldött jeleket azonnal le is állíthatjuk. Ez nem lehet az üzenetküldés módja. De ezt felismerhette a fejlett intelligencia is, és nem próbálkozik a rádiós üzenettel. Ezt tapasztaljuk is. Sűrű rádiós csend honol akozmoszban.

Nos, nézzük az űrszondákat. Azok hogyan teljesítik a 7 pontot. Élettertamuk 1-2 milló év.
Ezalatt az aranylapon vitt üzenetet a kozmikus sugárzás eltünteti. Rádióadói régen leállnak. A 3-as pontot sem elégíti ki, mivel nem egy valószínű intelligencia felé haladnak, hanem vakon a kozmosz mélységébe. Minden további vizsgálatot be is fejezhetünk.
Az űrszonda évmilliós üzenetre nem alkalmas eszköz.

És most térjünk vissza a Hold krátereihez.
Ha lenne valamilyen módszerünk, amellyel irányítani tudnánk a Holdra a meteorit becsapódásokat, akkor valamilyen értelmes alakzatba rendezhetnénk a krátereket.
Ezt biztosan értékelni tudná a földi intelligencia.
Nézzük hát ez a módszer alkalmas-e a 7 pont kielégítésére.
1./ pontot kielégíti,mert a krátereknek van lehetősége, hogy 100-200 millió évig ott maradjanak,és lehetnek mesterségesek is.
2./-es pontnál meg kell álnnunk, mert nem önkarbantartó. Ha egy nem tervezett becsapódás elroncsolja a krátert, akkor felismerhetetlenné válik az üzenet.
3./-as pont kielégitve, mert a Föld alkalmas fejlett civilizáció létrejöttére.
4./-es pont szintén kielégítve, mert csak a fejlett intelligencia láthatja. Távcsővel.
5./-ös és 6-os pontot nem elégíti ki, mert önmaga nem javítja ki a hibás krátereket.
 
7./-es pontot kielégíti, mert ha valóban van üzenet a kráterek között, azt feliemsrjük.
 
Megállapításaink dióhéjban:  
a holdkráteres megoldás sem elégíti ki mind a 7 pontot. Ugyanakkor meg kell állapítanunk, hogy a holdkráteres megoldás eddig a legjobb.  
 
De keresnünk kell hasonló, de tökéletes megoldást.
Ezért a Föld környezetében levő égitesteket kell megvizsgálnunk. Azokat, amelyek leginkább hasonlítanak a Földhöz. Ez az egyetlen amit tenni tudunk. A Hold kutatása után következik a Vénusz, Merkúr, majd a Mars. A Vénuszon a 400 C°-os hőmérséklet és a nagy nyomás, az erős erózió kizárja a magasrendű civilizáció kialakulását.
 

 Ezért fordulunk a Mars felé. 

A Marson is lehetséges meteor becsapódás. Itt is megrongálhatná a krátereket. Itt még az erózió is dolgozik és rombolja a felszínt. Ezért - ahogyan a Holdnál - itt sem alkalmas a becsapódásos kráter az üzenet hordozására. 

 
Ez vezet el bennünket a vulkáni kráterekhez.  

Jelenleg olyan égitest amelyen hatalmas vulkáni dómok (hegyek) - és víz is  -  van csak a Mars.

 
 
Például a 25 km magas Olympica Mons, melynek tetőkrátere 45 km átmérőjű, ez lehet az üzenet egy kijelölt pontja. Korunk kérdése, hogyan lehet pontosan a kívánt helyen elindítani egy vulkánt ? Ezt a tudósok sem tudják. De a Mars Eszaki féltekéjének vastagsága csak 1-2 km körüli. Tehát rendkívül vékony. A déli félteke viszont több száz km vastag. Megjegyzendő, hogy a Marson a Jód 129 izotóp mely ma már Xenon 129-re redukálódott 3 szor annyi van a Mars légkörében, mint amenyi bárhol is a Naprendszerben. Márpedig a Jód 129 csak nukleáris úton jöhet létre. Mintha nukleáris robbanás lett volna milliárd évvekkel ezelőtt a Marson.  
 
 
A vulkán indítás módszerét jelen technikánk nem ismeri, ezért tagadja is, de röpke 1000-2000 év múlva ez nem lesz probléma. De nem lenne értelme itt a Földön alkalmazni, mert itt a vulkánt a kéregmozgások előbb-utóbb eltüntetik. 10 millió év alatt a Földön a vulkán eltűnik. A szél, az eső, a fagy is rombolja.
 
Nem ez a helyzet a Marson !
A magma, mely a kérgen át felbuggyan a kisebb gravitáció miatt óriás heggyé növekszik és évmilliárdokig helyben msrsd, mert a mars kérge évmilliárdok óta zárt és mozdulatlan.

Ha a Marson két vulkán krátere egy adott helyen és adott távolságban van, akkor az úgy is marad év százmilliókig. Ezek lehetnek üzenőpontok. Ha a Mars tengelye változik is a két üzenő vulkáni pont helyzete nem változik. Ha esetleg a vulkáni dómba meteorit cspódna be a vulkáni lávafolyás befedi, kigyógyítja a hibát. Tehát a rendszer önkarbantartó. Van még egy érdekes tulajdonsága is. Időben a jelek nem gyengülnek - minta rádió jelek - hanem erősödnek, mert az üzenő hegy egyre nagyobb lesz.
 
   Tehát a vulkáni dómok segítségével fel tudjuk  
                 építeni saját üzenetünket 
Természetesen "spórolni" kell a vulkánok számával.
Mindez alapvetően csak feltételezés, de ez vihet bennünket közelebb egy idegen civilizáció gondolkodásához és alkotásához. A lehetséges marsi élet kutatásában élen járt Profs. John E. Ehrenburg, Profs. Horace W. Crater, Dr. Vincent di Pietro, Dr. Gregory Mollenaar, Profs Stanley V. McDaniel, Dr. Tom Van Flandern.

Ha most visszatekintünk a 7 pontra, akkor azt állapíthajuk meg, hogy a marsi vulkánok minden kritériumot kielégítenek.
 

     

A hatalmas vulkánok a Marson  
A háromszög alakzat szembeötlő.  
Az információ év tízmilliókkal ezelőtt készült.  
 (NASA, Hallwag, Bern) 

    

A "csillagtérkép" melyet 1962-ben Betty Hill rajzolt le emlékezetből. A Hill rajzon minden pont, minden vonal értelmes és fontos. Később megértjük.   
    
 

 
Az üzenetben a következők is kódolva vannak:
1./ A Naptól való középtávolságok:  a Nap-Föld, Nap-Merkúr, Nap-Vénus, Map-Mars, mindezek
     más-más formában 3-szor megismételve, csillagászati pontossággal.
2./ A radián szög, melyet a Nap-Föld és a Nap-Mars távolságának kicsinyített formájában
     szerkesztéssel adták meg. Ez a szerkesztés eddig ismeretlen volt számunkra.
3./ A Természetes Logaritmus alapszáma (e=2.7183),  3 formában.
stb....stb...

Csak az a civilizáció találkozhat ezzel az üzenettel, amely kijutott a vulágűrbe és fotókat készített  a Marsról. Az üzenetet meg tudjuk fejteni, de széleskörűen elismerni még nem.

 

A marasi vulkánok jelei tehát értelmezhetőek, mint tudományos üzenetek, melyet a tudomány még nem tud elfigadni, mássága miatt.
 Method of Recognising Other Intelligences
Attila Földes*
 
                                                          Return to menu 
 
All rigths by Attila Foldes