Ilyen fényképezőgépeim voltak eddig:

 

Szmena 8  (kisfilmes gép)

Első gépem. Nem sokkal azután vehettem, hogy elkezdtem önállóan keresni, vagyis 17 éves korom körül. Bár igazából volt már korábban egy 6cm x 6cm-es filmet igénylő gépem, a típusára nem emlékszem. Akkor még a filmnegatívról ún. másolatok készültek. Egyszerűen ráfektettük a fotópapírra a negatívot, megvilágítottuk, majd bele az előhívó folyadékba, ennyi… Ennek a gépnek (Szmena) a használatával viszont meg kellett ismerkednem egy új fogalommal: ez a fényképnagyítás. A negatív ennél már csak 24mm x 36mm-es. Muszáj volt nagyítani a papírképhez.

 

 

Zorki 10  (kisfilmes gép)

Fél-automata gép, nem tetszett, hamar megszabadultam tőle, inkább vettem egy használt gépet. Idegesített, hogy nem tudom mit állít be a gép. Ráadásul az automatikusan beállított értékek csak egy minimális fénymennyiség esetén működtek. A "B" záridő is hiányzott róla...

 

 Vissza a Főlapra

Kiev 4 (kisfilmes gép)

Ez már nekem való gép volt. Rengeteg beállási lehetőség, és ami nekem nagyon tetszett, fénymérő is volt rajta. Kicsit csalt ugyan, de egy tekercs elhasználása után kiismertem. Cserélhető objektívja volt, persze nekem nem volt hozzá. Mindenhová magammal vittem, még a Szovjetunióba is. Ott meg színesfilm nem volt nálam. (ami volt, hamar elfogyott) Így aztán addig jártam a várost, amíg tudtam venni. Eddigre viszont túl voltunk a közös kirándulásunkon, mindenről lemaradtam. Bevágódtam egy taxiba (másfél óra nem került 1 Rubelbe, ami kb. 27 Ft volt, és a taxis nem akarta elfogadni a borravalót!) és végigjártuk azokat a helyeket, amit láttam már a közös utunkon. Lomonoszov-egyetem, Vörös tér stb. A kevés orosz nyelvtudásommal egész jól boldogultam.

 

 

Zenit-E  (kisfilmes gép)

Ez volt igazából az a masina, amit már kiérdemeltem. Cserélhető objektív, fénymérő, tükörreflex, stb. Szinte mindent megvettem hozzá, amit lehetett kapni. Vettem előtét lencséket a makrózáshoz, csináltattam hozzá gyújtótáv kétszerezőt, és ehhez már volt egy 135-ös teleobjektívem is. A fotólaboromat is fejlesztettem. Azt gondoltam mindenem megvan. Ekkor kezdett általánossá válni a színesfilm használata. Már nem volt olyan drága, és jobb minőségű lett az előhívott pozitív kép is. Ez tett nekem keresztbe. Eddig magam hívtam elő a képeimet, meg a filmet is, de a színesfilm-technika olyan bonyolult és drága, hogy erre már nem készültem fel. Itt több éves kihagyás történt a fotózásomban. Évente maximum egy tekercs filmet használtam el.

 

 Vissza a Főlapra

Hp 735 (digitális 3.3 Megapixeles gép)

A többéves kihagyásnak akkor lett vége, amikor a SuliNet jóvoltából sikerült megvennem az első digitális masinát. Mai szemmel nézve kicsi a pixelszám, de akkor 4Mp körüli volt a létező legnagyobb, de olyan gép nem volt a kínálatban, ezért nagyon drága lett volna. Ezzel a géppel már videofelvételt is lehetett készíteni. A gép élete nagyon szomorú véget ért. Akinek nekiadtam, kegyetlenül bánt vele, kinn hagyta a napon, meg a homokos tengerparton, javíthatatlanná vált. Előtte még sok értékes képet készítettünk vele.

 

 

Fuji S5600  (digitális 5.1 Megapixeles gép)

Ekkor már számomra is elérhető áruk lett a digitális fényképezőgépeknek, tömegcikké vált. Csúcsnak gondoltam a készüléket, de nem az. Van néhány hiányossága, az 5 Megapixel valamit javít rajta. A videofelvétel, amit készít viszont meglepően jó. 640x480-as 30kép/sec. Ez volt velem a Nyugat-Európai kirándulásunkon. Jelenleg is használom, ezen még a leghosszabb záridő 15 másodperc volt...

 

 Vissza a Főlapra

Fuji S8000fd  (digitális 8.2 Megapixeles gép)

Néhány dolgot elrontottak a tervezők, pl. a leghosszabb záridő ezen a gépen már csak 4 mp, ami éjszakai felvételekhez, vagy a trükkökhöz nagyon kevés. ”B” záridő nincs. Automata állásban nem befolyásolható az ISO érték. (érzékenység) A zoomján (18x) kívül nem sok irigyelni való van rajta. Csupa törékeny műanyag az egész. Bár kétségtelenül nagyon praktikus, hogy a makró (néhány cm) és a tele (többszáz m), objektívcsere nélkül is rendelkezésre áll. Összességében nem vagyok elégedett vele. Nem javasolom a megvételét senkinek ! Többször elromlott az első évben. Miután visszakaptam a szervizből, 2 hónap múltán ugyanott kötött ki... Újra visszakaptam, letagadták, hogy hibás volt, de újra elromlott. A két Fuji összesen 5x volt szervizben 2 év alatt. 

 

 

Nikon Coolpix P510  (digitális 16.8 Megapixeles gép)

Legújabb, és egyúttal az eddigi legjobb gépem. Ekvivalens gyújtótávja 1000mm, a 42x zoomja lenyűgöző. ”B” záridő nincs.  A makró (akár 1cm) és a tele (több km), objektívcsere nélkül is rendelkezésre áll. A blende és a  záridő előválasztható. Minden beállítás manuálisan is megoldható. Full HD-s (1920x1080) videofelvételt is tud készíteni.  Ebből a célból egy 32 GB-s memória-kártyát vettem hozzá. Ettől kezdve a mozgókép-felvételt is ezzel fogom megoldani. Szinte egy új világot nyitott meg előttem. Szívesen cipelem bárhová. Eddig nagyon elégedett vagyok vele.  

 

 

Panasonic NV RX-11  (Analóg videokamera)

Korábban az egyik barátomtól kértem kölcsön a kameráját, de miután ezt megvettem, a mozgókép-felvétel problémám megoldódott. Mini VHS szalag kell hozzá, amiből a leghosszabb is csak 1 órás. Ezzel vettem fel a kisebbik lányom esküvőjét, de főleg a fiam matematika verseny díjátadó ünnepségeit, mert ő mindig közöttük volt. Sajnos az akkui alig a jótállási idő után legyengültek. Ma már nem használom, a biliárd gyakorlásomat is még ezzel vettem fel. A videó anyagot természetesen digitalizálni kell, de ennek a módszere már régen kialakult.

 Vissza a Főlapra